Prosečna martovska plata u Srbiji je 74.664 dinara neto, što je u odnosu na prethodni mesec 4.000 dinara više. Prema poslednjem izveštaju Republičkog zavoda za statistiku neto zarada na nivou Vojvodine je u martu iznosila 70.763 dinara.
Kako pokazuju podaci, i ovog meseca najveće zarade u pokrajini isplaćene su u Novom Sadu. Novosađani su u proseku, tokom marta zaradili 89.011 dinara bez poreza i doprinosa, što je za oko 5.000 dinara više u odnosu na mesec dana ranije.
Ubedljivo, gledano na nivou cele zemlje, najviše zarađuju Beograđani, u proseku 94.571 dinar, a po gradskim opštinama, najveće plate su na Vračaru (127.664) i Starom gradu (125.406).
Kada je u pitanju Vojvodina, vidljiv je jaz zarada u Gradu Novom Sadu i ostalim opštinama. Tako, u martu najniža prosečna plata zabeležena u Malom Iđošu, gde prijavljeni dobijaju platu u iznosu od 56.825 dinara neto.
Po regionima, prosečna zarada na zapadu Bačke je 62.214 dinara, a u Južnobačkom okrugu 79.357 gde prosek dižu u pravo zarade u Novom Sadu. Posle “srpske Atine” najviša primanja su u Pančevu i Sremskim Karlovcima, iznad pokrajinskog proseka.
Najmanje zarade su u Severnobanatskoj oblasti gde je prosečna plata za mart 63.312 dinara.
Ko koliko zarađuje
Prema statističkim presecima, neto plata u javnom sektoru je u martu bila 79.229 dinara, dok je u javnim državnim preduzećima još viša i iznosi 96.092 dinara.
U zdravstvu je prosečna plata 79.068 dinara, dok zaposleni u obrazovanju i kulturi zarađuju 71.444 dinara.
Svim ovim statističkim pregledima obuhvaćeni su samo oni poslodavci koji su Poreskoj upravi dostavili elektronski popunjen obrazac sa obračunatim zaradama. Obuhvaćene su zarade zaposlenih u radnom odnosu, ali i mimo radnog odnosa (ugovori o privremeno-povremenim poslovima). Statistika, ipak, ne obuhvata naknade po osnovu ugovora o delu i sve naknade za koje se ne plaćaju porezi i doprinosi.
Poreska uprava i sama kaže da ne raspolaže informacijom o tome da li je svaka zarada za koju je podneta poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima zaista i isplaćena, te se svi podaci o prosečnim zaradama odnose na obračunate, a ne na isplaćene zarade.
Da a mi sto imamo po 40 000 din plate ko nas sisa jel nama su bas debeli movcanici
Ti, još 50 takvih i Bajatović prosečna plata 96000
Uuu naslov koji iritira.
Bolje da ste napisali neznatno povećana zarada u odnosu na poskupljenja
Da,veće plate imaju oni koji su dobili radna mesta al ne po školi i sposobnosti(čast izuzecima kojih je vrlo malo),a ostatak čita ovo i pita se što ne spominje niko plate kod privatnika od kojih se ne može normalno živeti!
Racunajte medijalnu zaradu, pa ce ljudi shvatiti ko kako zivi i kome su ustvari debeli novcanici.
Porasla zarada a porasle cene osnovnih zivotnih namirnica i rezije opet nam dodje na isto