Mnogi Srbi poštuju tradiciju odlaska po Badnjak ranom zorom uoči 6. januara, ali na novosadskim pijacama već je dostupan širok asortiman istog, koji možete nabaviti po ceni od 150 do 250 dinara.
Obišli smo Futošku pijacu u Novom Sadu i saznali od mnogobrojnih prodavaca da je potražnja nešto manja u odnosu na prošlu godinu.
-U ponudi naravno imamo badnjake, čija cena varira u zavisnosti od veličine. Za naše kupce, kao i svake godine, pripremili smo i žito, koje isto možete kupiti za 100-200 dinara, u zavisnosti da li želite malo, srednje ili ono najveće. Naravno, imamo i slamu, koja se tradicionalno unosi u kuću ispod stola u kojoj se ostavljaju novci i slatkiši kako bi ih deca našla i kako bi im ova godina započela što srećnije i radosnije – istakao je prodavac za NS Uživo.
Na pomenutoj pijaci zatekli smo preko 10 tezgi sa božićnim asortimanom, a primetili smo da su mnogi spremili i divne praznične aranžmane, čija cena se kreće od 300 do 500 dinara.
Hrast je kod Slovena oduvek bio sveto drvo, pa se za badnjak, koji se unosi u kuću na Badnji dan, seče hrastova grana. Ovaj svečani čin obavljaju isključivo muškarci, najčešće domaćin i njegov sin.
Cene suvog voća
Kako Badnji dan ne ide bez suvog voća, proverili smo i te cene. Redovi su već danas bili veliki, pa je savet sutra da poranite, ukoliko želite na vreme da se snabdete.
Kajsije idu i preko 1.000 dinara za kilogram, dok su suve šljive od 320 do 600 dinara po kilogramu, a suve smokve oko 700 dinara po kilogramu. Orasi koštaju oko 850 za kilogram.
Prema badnjaku, pravoslavni vernici u Srbiji se odnose kao prema božanstvu – prinose mu žrtve u vidu žita, vina i meda i pozdravljaju ga.
U ponedeljak, na Badnji dan, u novosadskim hramovima, služiće se liturgija povečerja od 17, 18 i 22 časa, u zavisnosti od crkve do crkve. Takođe, u utorak, na dan Božića, biće održana jutarnja liturgija u svim hramovima od 9 časova.
nsuzivo.rs