Претрага
Претрага
Close this search box.

OBELEŽENA MEĐUNARODNA NEDELJA GLUVIH I NAGLUVIH I MEĐUNARODNI DAN ZNAKOVNOG JEZIKA

Foto: Grad Novi Sad

Članica Gradskog veća za socijalnu zaštitu i brigu o porodici i deci Sonja Radaković prisustvovala je obeležavanju Međunarodne nedelje gluvih i nagluvih i Međunarodnog dana znakovnog jezika. Tom prilikom obišla je Organizaciju gluvih i nagluvih „Novi Sad” gde su članovi prikladnim programom proslavili i 78 godina postojanja.

– Obeležavanje Svetske nedelje gluvih i nagluvih je izuzetna prilika da svi zajedno skrenemo pažnju javnosti na izazove sa kojima se osobe oštećenog sluha svakodnevno susreću. Pre svega kao Grad, ali društvo u celini treba da utičemo na otklanjanje svih mogućih prepreka i usmerimo rad u pravcu podrške i razvoja znakovnog jezika. Pravilnim odnosom prema gluvim i nagluvim osobama, kako u obrazovnom smislu, tako i šire, pozitivno delujemo na njihovo uklapanje u društvenu sredinu. Grad Novi Sad finansira brojna udruženja osoba sa invaliditetom negujući veoma dobru saradnju sa njima, a prioritetna grupa su svakako udruženja koja se bave unapređenjem položaja ovih osoba. U 2024. godini dodeljena su sredstva u ukupnom iznosu od 2,7 miliona dinara za Programe rada Organizacije gluvih. Dugi niz godina Grad izdvaja sredstava za Organizaciju gluvih „Novi Sad”, kao i za Društvo tumača i prevodilaca za znakovni jezik „Novi Sad”. Grad takođe nastoji da u punoj meri pruži podršku svima koji se bave obezbeđivanjem boljih uslova za život osobama kojima je dodatna podrška neophodna – rekla je Sonja Radaković.

Foto: Grad Novi Sad

Ona je takođe dodala da je kroz realizaciju Projekta međuopštinske saradnje obezbeđen štampač na Brajevom pismu za Kancelariju za osobe sa invaliditetom Grada Novog Sada.

– Među izazovima sa kojima se svakodnevno susreću osobe sa oštećenim sluhom i gluve osobe jesu zakazivanje pregleda u Domu zdravlja, komunikacija sa lekarima i nedostatak prevodilaca na znakovni jezik. Takođe, gluvim osobama u školama je otežana komunikacija i druženje sa drugom decom. Rešenje bi bilo da se u osnovnim školama uvede fakultativno učenje znakovnog jezika od prvog do osmog razreda. Tako bi deca i nastavnici imali priliku da steknu osnovno znanje znakovnog jezika – rekao je predsednik Organizacije gluvih „Novi Sad” Vladimir Tontić.

nsuzivo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага