Iako se mnogi raduju poslednjim trzajima leta, mnogi su za sebe već obezbedili ogrev čija je cena ove godine nešto niža u odnosu na prethodnu.
U zavisnosti koji ogrev koristite za grejanje cene se razlikuju. Ukoliko tražite drvo, koje je već isečeno, kako su naveli iz “Maj-gor” stovarišta, cena je 10.000 po metru kvadratnom.
Aktuelna cena metra drva prethodne godine iznosila je 11.500 dinara bez rezanja i 12.000 sa sečenjem. U decembru je metar drva bio 13.000 sa sečenjem, što predstvalja ovogodišnje pojeftinjenje za čak 3 hiljade dinara.
-Cena peleta kreće se oko 28 dinara po kilogramu, odnosno 29.400 je cena cele palete. Ogreva trenutno ima manje na stanju u stovarištima, a njegova cena se kreće od 16.000 pa sve do 24.000, u zavisnosti od vrste uglja koji kupujete. Tvrdo ogrevno drvo sečeno i iscepano, spremno za loženje košta oko 10.500 dinara po metru – istakli su za naš portal.
Kako navode iz stovarišta, pri kupovini 3 metra drveta je minimalni iznos kako bi prevoz na kućnu adresu na teritoriji Novog Sada bio besplatan. Iako zima još uvek nije pokucala na vrata, interesovanje za kupovinu ogreva je u jeku, s obzirom da se mnogi potrošači vode logikom da je preko leta cena manja, pa većina ne želi nespremno da dočeka hladne mesece, kada cene ogreva “skaču”.
Kako je istakla naša sagovornica Mira Janković, koja se zimi greje na ogrev u svom domu, već je obezbedila svoje domaćinstvo u Futogu, a za metar drva platila je 9.000 dinara.
-Mi smo nabavljali direktno od drvoseča, nismo uzimali sa stovarišta. Svake zime kupimo minimum 10 metara drva, a ne verujem da iko ko se greje na ogrev uzima manje. Neki uzimaju i po 20-30 metara – istakla je ona.
Usluge cepanja i rezanja drva
Raspitali smo se i kako se kreću cene usluga rezanja i cepanja drva uslužno, pa tako za metar kvadratni morate izdvoijti 1.000 dinara za sečenje drva motornom testerom, kao i za njihovo cepanje mašinom na trofaznu struju.
Dalje predviđanje cena na tržištu ogreva je nepredvidivo, jer je zavisno od ponude i potražnje.
nsuzivo.rs