Planina Pirin sve je poželjnija destinacija među Srbima.
Prelepi krajolici i šetnja na 2.500 metara jedinstven su doživljaj na planini koja ime nosi po slovenskom bogu Perunu. Onda i ne čudi mnogo što je veličanstveni Pirin u Bugarskoj opčinio Srbe, pa se o njemu sve više raspituju. Nalazi se na jugozapadu ove komšijske zemlje, a najviši vrh je Vihren na 2.914 metara.
Ono što možda i najviše privlači turiste, osim šetnje na oko 2.500 metara, jeste to što je Pirin prošaran sa više od stotinu glacijalnih jezera. Tu se nalaze i najjužniji glečeri Evrope, Snežnika i Banski Suhodol. Severni deo lanca, koji je ujedno i najviši, pod zaštitom je Nacionalnog parka, koji je 1983. godine proglašen Uneskovom svetskom baštinom.
Pirin je dobrim delom pod četinarima, među kojima su i balkanske endemske vrste. Ako vas put nanese tamo, znajte da je to dom mrkog medveda, sivog vuka, divljih svinja, jelena, divokoza. Vremenom je Pirin zbog bajkovite prirode i istorijskog nasleđa postao turistička atrakcija.
Grad Bansko, smešten na severoistočnim padinama planine, izrastao je u popularni ski centar na Balkanu. Pritom, brojna naselja u podnožju Pirina imaju mineralne izvore i banje. Mesto Melnik u jugozapadnom podnožju planine je poznato po čuvenim prirodnim piramidama, kamenitim formacijama koje se protežu na 17 kilometara kvdratnih.
Planina Pirin prema jednoj legendi nosi naziv po Perunu, vrhovnom bogu slovenskog panteona i bogu groma i munja. Druga verzija kaže da se etimologija ovog planinskog lanca može pratiti do tračke reči Perintos, što znači stenovita planina.
Svi oni u potrazi za sličnim legendama i zanimljivim iskustvima mogu da se zapute na Pirin jer ova planina bez sumnje krije brojne avanture.
mondo.rs /nova