Novi Sad je bio domaćin od 15. do 18. novembra, svetskim muzičarima ali i ljubiteljima džeza. Novosadska publika je imala mogućnost da po prvi put pogleda nesvakidašnje izložbe, filmove, promocije, zaključno sa džem sešn svirkama. Međutim, ono po čemu se Srpska Atina takođe izdvaja jeste da ne morate da čekate “džez festival” da biste uživali u kvalitetnoj džez muzici – ova muzika se svira u nekoliko kultnih novosadskih barova.
Kultni novosadski bar “Foxtrot”
Ovaj novosadski bar neguje tradiciju kvalitetne džez muzike preko tri decenije. Naime, ovo je bilo prvo mesto novosadske publike gde su se ogranizovale i gde se još uvek oranizuju ovakve vrste svirke. Specifičnost ovog bara jeste da je ovo mesto okupljanja boema, umetnika, pisaca ali i starih poznavalaca dobre muzike. Identitet i duh “Foxtrota” se ne menja godinama. Ovaj bar koji se nalazi na uglu najduže novosadske ulice – Futoške, ugostio je mnogobrojne velikane. Takođe, Novosađani ovaj bar nazivaju i hramom džeza, rokenlrola i bluza. Žive svirke se realizuju od 1996. godine, a svaki petak možete da uživate u kvalitetnom džezu.
Kafe-galerija “Frida Kahlo”
“Frida” preko deceniju važi za mesto okupljanja mladih ljudi i studenata. U ovom lokalu su do sada, realizovane književne večeri, promocije knjiga ali i mini festivali. “Frida” je od svog nastanka promenila nekoliko lokacija, a trenutno se nalazi na spratu iznad glavnog novosadskog šetališta. Ovo je boemsko okupljalište zaljubljenika u umetnost, a često se organizuju izložbe domaćih i stranih umetnika. Posetiocima ovog mesta posebno se dopada atmosfera koju upotpunjuje enterijer u kojem dominira stari redizajniran nameštaj dajući poseban šmek i naravno mnogo fotografija i slika na kojima je umetnica Frida Kalo.
Cafe Bar Diego
Zanimljiv, ušuškan, mali lokal u pasažu Zmaj Jovine ulice u strogom centru Novog Sada. Uvek prija – stoji u opisu na fejsbuk profilu. Ovaj lokal poznatiji je kao “bivša Frida”, a ovde se nalazi preko deceniju. Ono što je specifično jeste autentičnost – zidovi su ukrašeni umetničkim delima. Ovde možete da uživate slušajući džez, bluz i rok – uz točena domaća piva. Lokal je “pet friendly”.
Naravno ovo su samo neki od mnogobrojnih lokala u kojima duh novosaskog džeza opstaje iz godinu u godinu.
Istorija i nastanak džeza
Džez je muzički žanr koji je nastao u afro-američkim zajednicama Nju Orleansa u ranom 20. veku, a razvio se iz korena u bluzu i regtajmu. Džez odlikuju sving i bluz note, vokali poziva i odgovora, poliritmija i improvizacija. Džez ima korene u zapadnoafričkom kulturnom i muzičkom izražavanju, i u afro-američkoj muzičkoj tradiciji uključujući bluz i regtajm, kao i u muzici evropskih vojnih limenih bendova. Za “kralja džeza” smatra se američki poručnik Jurop.
Dolazak džeza u Srbiju
Jedan od krucijalnih događaja, kada je reč o domaćoj džez muzici jeste osnivanje Zabavnog orkestra Radio Beograda 1948. godine koji će četiri godine posle, kada ga budu napustili gudači, prerasti u Džez orkestar Radio Beograda. Godinu dana nakon osnivanja Džez orkestra, osnovano je i Udruženje džez muzičara.
Dolazak džeza u Novi Sad
U saradnji Muzičke omladine Novog Sada i Radio Evrope 1979. godine je po prvi put organizovana manifestacija “Dani džeza u Novom Sadu”. Ona je osmišljena na predlog entuzijasta i ljubitelja džeza, a sa ciljem da se okupe ljubitelji ove vrste muzike, a samim tim i da se ovaj muzički izraz učini što dostupnijim mladim generacijama. U tom pravcu punih devet godina, do 1988, “Dani džeza u Novom Sadu” su važili za jednu od najuspešnijih džez manifestacija u našoj zemlji ali i šire.
U Srbiji najpoznatija mlada Neda – džez svira na fruli
Mlada frulašica Neda Nikolić pomoću frule prenosi publici emocije i osvaja ih svojim talentom. Neda je odrasla u Kovinu, školovala se u Smederevu, Kraljevu i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Neda je svirala i učestvovala na najvećim domaćim scenama, kao i na festivalima koji su bili pod pokroviteljstvom Ministarstva Republike Srbije.
Da li vi slušate džez muziku? Ukoliko slušate ovakvu vrstu muzike, pišite nam u komentarima vašu preporuku za novosadske kafiće.
M.L.