Претрага
Претрага
Close this search box.

PECANJE BEZ DOZVOLE NIJE HOBI, VEĆ PREKRŠAJ Od početka godine zaplenjeno preko 60 kilometara nelegalno postavljene mreže – kazne idu i do 150.000 DINARA

Foto: nsuzivo.rs

Ribolov je star koliko i čovečanstvo, kroz vekove menjala se i njegova uloga. Riba se danas lovi iz hobija, a nekada se lovila kako bi zadovoljila osnovne čovekove potrebe za preživljavanjem. Bilo da je hobi, sport, rekreacija, za ribolov se moraju posedovati odgovarajuće dozvole, u protivnom radi se o ribokrađi.

-Ribokrađa je svaki vid nelegalnog, neprijavljenog i neregularnog rekreativnog privrednog ribolova. Svaka upotreba nedozvoljenih alata i sredstava u ribolovu predstavlja ribokrađu, bez obzira da li lice poseduje dozvolu za rekreativni ili privredni ribolov. Ulov ribe koja se nalazi u zakonom propisanom lovostaju, privremenom ili trajnom, takođe je oblik ribokrađe, kao i svaki prekomerni izlov ribe- rekli su iz JVP “Vode Vojvodine” i dodali:

Foto: Vode Vojvodine

-Ribokrađa se tretira kao prekršajno delo, a kazne, koje su novčane, propisuje Zakon o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda. Samu visinu kazne određuje postupajući sudija i kreću se od 5.000 do 150.000 dinara, u zavisnosti od stepena učinjenog dela. U izuzetnim slučajevima, kada se radi o težim oblicima ugrožavanja ribljeg fonda, ribokrađa može biti tretirana kao krivično delo na osnovu Krivičnog zakonika Republike Srbije.

-Broj podnetih zahteva za pokretanje prekršajnog postupka je u okvirima godišnjih proseka i trenutno taj broj, od početka godine, iznosi preko 50 prijava podnetih nadležnim sudskim organima. Zaplenjeno je preko 60 kilometara nelegalno postavljenih mreža i mnoštvo drugih nedozvoljenih sredstava i alata na reci Dunav i Osnovnoj kanalskoj mreži Hidrosistema DTD- poručili su iz preduzeća.

Vode Vojvodine

-Prodaja dozvola za rekreativni ribolov odvija se direktnom prodajom u JVP „Vode Vojvodine“ i preko distributera širom Vojvodine, odnosno Udruženja rekreativnih ribolovaca u preko 40 opština.

-Najveća zainteresovanost vlada za kupovinu godišnje dozvole za rekreativni ribolov koja košta 9.000 dinara i važi na svim vodama na teritoriji Republike Srbije. U zaštićenim područjima kao što su parkovi prirode „Begečka jama“, „Jegrička“ i „Beljanska bara“ dozvola za svaki od parkova iznosi 4.000 dinara. Dnevna dozvola za ribolov je 1.300, a sedmodnevna 2.600 dinara. Za korisnike starije od 65 godina, žene i lica sa telesnim oštećenjem od 60-79%, godišnja dozvola za rekreativni ribolov staje 4.500 dinara, dok je za osobe sa telesnim oštećenima od 80% i više, cena 800 dinara. Uz svaku kupljenu dozvolu, rekreativni ribolovci od JVP „Vode Vojvodine“ na poklon dobijaju kalendar, namensku kartu ribarskih područja u Vojvodini i knjižicu za evidenciju ulova. Cene i vrste dozvola određene su Pravilnikom o vrednosti dnevne, višednevne i godišnje dozvole za rekreativni ribolov za 2024. godinu koji je propisalo Ministarstsvo za zaštitu životne sredine- istakli su iz preduzeća.

M.L.

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti