Претрага
Close this search box.

Petar Đurđev, direktor Istorijskog arhiva o spomenicima u Novom Sadu. Evo u vreme kog gradonačelnika ovaj aspekt kulturnog delanja doživljava procvat

Foto: nsuzivo.rs/Grad Novi SadI Ilustracija

Grad Novi Sad je u poslednjih deset godina doživeo dinamičan razvoj na brojnim poljima. To je lako uočljivo ako se samo i letimično pogleda  urbana transformacija, demografski uspon i privredno jačanje Grada. Takođe, ono što se sve dogodilo u organizaciji kulturnog života grada svakako jeste za pohvalu ali i divljenje. Izgrađeni su brojni novi objekti za ustanove kulture, stari su rekonstruisani, a kruna svog ovog delanja bila je titula evropske prestonice kulture.

Piše Petar Đurđev, direktor Istorijskog arhiva Novog Sad

Petar Đurđev; foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Svedoče o duhovnim stremljenjima pokoljenja kao i duhu vremena

Jedan aspekt u kulturnom razvoju grada jeste ostao slabije zapažen u medijima ali i u široj javnosti, a to je postavljanje spomeničke skulpture u javnom prostoru. Podizanje i zaštita spomenika, kao trajnih tumača političke, kulturne i privredne prošlosti najbolje svedoči o duhovnim stremljenjima pokolenja kao i duhu vremena. Ako pogledamo zapise putopisaca a i realne fakte iz svakodnevnog života, možemo slobodno zaključiti da je postojala  ogromna praznina u pogledu spomenika podizanja spomenika u Novom Sadu u XIX i prvoj polovini XX. Javnog prostora je svakako bilo ali brojne prepreke su se uvek pojavljivale u pokušaja postavlja spomenika. Ako pričamo o XX veku, svakako najznačajniji neuspešni projekti su bili pokušaji podizanja spomenika oslobođenja Vojvodine 1918. godine, podizanje spomenika Kralju Petru I i osnivanje Titovog fonda za podizanje spomenika višedecenijskom jugoslovenskom diktaturu.

Petar I Karađorđević; foto: nsuzivo.rs

Imao težak zadatak da popuni prazninu   

Koliki je bio stvaran odnos ondašnjih gradski vlasti prema spomeničkom nasleđu najbolje ilustruju podaci da su spomenici Žrtvama novosadske racije kao i Novosadskom partizanskom odredu podignuti tek 1971.  godine. U periodu demokratske tranzicije podignuto je nekoliko spomenika važnim ličnosti iz bliže istorije ali promena u ovom aspektu kulturnog delanja nastaje tek po dolasku Miloša Vučevića na poziciju Gradonačelnika Novog Sada.

Spomenik Žrtvama novosadske racije

Veličanstven spomenik Kralju Petru 1, Jovanu Soldatoviću, mladima stradalim u diskoteci Kontrast  

Ovde ćemo samo letimično pobrojati deo onog što je učinjeno u njegovim mandatima. Povodom 100-godišnjice od oslobođenja Vojvodine podignut je veličanstveni spomenik Kralju Petru I Karađorđević koji je ubrzo postao važno mesto okupljanja i turističkih poseta u Novom Sadu. Između ostalog podignut je i spomenik Srpskom dobrovoljcu na ulazu u naselje Veternik, spomenik povodom tragičnog stradanja mladih u požaru u diskoteci „Kontrast“, obnovljen je spomenik palim borcima NOB-a i žrtvama fašističkog terora u Begeču a u organizaciji Fondacije 2022 postavljena je umetnička instalacija pod nazivom Šajka u podnožju Petrovaradinske tvrđave. Obnovljen je i spomenik Jovana Soldatovića, Porodica na Keju žrtava Racije.

Spomenik povodom tragičnog stradanja mladih u požaru u diskoteci „Kontrast“; foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Postavljanja su biste komadantu Aleksandru Beriću u krugu kasarne „Aleksandar Berić“ , dr Kosti Hadžiju kod stadiona Karađorđe, prvom srpskom olimpijcu, Momčila Tapavici kod Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, dr Petru Švarcu ispred Pasterovog zavoda i vladici Danilu Krstiću u Novom Sadu u porti crkve na Klisi.

Vladika Danilo Krstić; foto: nsuzivo.rs

Postavljen je i niz spomen ploča: Dimitriju Davidoviću na zgradi Pravnog fakultet u Novom Sadu, porodici Čura, građanima Kaća poginulim u održanim sukobima u bivšoj Jugoslaviji od 1991. do 1992. godine, Milici Tomić u Dunavskoj ulici broj 14, ponovo je izlivena i postavljanje ukradene spomen-ploče posvećene Sonji Marinković, Ignjatu Pavlasu na objektu u Železničkoj ulici broj 10, poginulom general-majoru Mladenu Bratiću u spomen-sobi Komande 1. kopnene brigade, braniocu otadžbine,profesoru Nađ Beli na zgradi Elektrotehničke škole i majoru Vojislavu Tankosiću u Kisaču.

Ovaj impresivni niz govori da je Grad Novi Sad, predvođen bivšem gradonačelnikom Vučevićem na sebe preuzeo težak zadatak da popuni prazninu u postavljanju spomeničkog nasleđu nastalu nečinjenjem prethodnih vlasti. Ovo opet dokazuje koliko je Novi Sad napredovao i na ovom polju a najava postavljanja novih spomenika govori nam da se sa ovom praksu neće stati.

nsuzivo.rs

Tagovi:

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
SNS Uzivo
28.03.2023 09:30

Sad ce jos ispasti i da je Nejaki Milos bolji gradonacelnik od Dejanovica, veci rusitelj sigurno jeste, mada ni Dejanovic nije bio cvecka, ko razume shvatice… 🙂

Last edited 1 Godina Ranije by SNS Uzivo

Povezane vesti