Na današnji dan 1692. godine postavljen je kamen temeljac za izgradnju Petrovaradinske tvrđave.
Već 1690. godine započinje rušenje srednjovekovnog utvrđenja, a 18. oktobra 1692. godine kamen temeljac postavio je izaslanik cara Leopolda I Habzburškog, austrijski princ Kroj.
Gradnja je sa prekidima trajala sve do 1780. godine.
Po završetku radova na izgradnji, utvrda se prostirala na nešto više od 112 hektara, sa garnizonom koji je brojao 4.000 ljudi naoružanih sa 400 topova i barutnim magazinima koji su mogli primiti 20 tona baruta.
Početkom XIX veka bila je najjača i najsavremenije naoružana tvrđava Austrijske monarhije.
Tvrđava je izgrađena na 122 hektara, na uzvišenju koje dominira okolinom. Bila je neosvojiva za ondašnju ratnu tehniku i već tada je dobila naziv “Gibraltar na Dunavu”.
Kao isključivo vojni objekat, Petrovaradinska tvrđava služila je sve do 1948. godine. Pod zaštitu države stavljena je 1951. godine, od kada predstavlja kulturni i turistički objekat.
Petrovaradinska tvrđava je druga po veličini u Evropi (veća od nje je samo ona u Verdenu u Francuskoj).
Pored muzeja, arhiva i niza umetničkih ateljea, poslednjih godina na Petrovaradinskoj tvrđavi održava se muzički festival “Exit”. Festival se održava svake godine tokom leta i okuplja desetine hiljada posetilaca iz celog sveta.
Na više bina smeštenih unutar tvrđave nastupaju neka od najvećih imena svetske i regionalne muzičke scene. Exit je dobio brojne nagrade za najbolji evropski festival, a uz muziku, promoviše i društvenu odgovornost kroz razne humanitarne i ekološke kampanje.