Grejna sezona u Srbiji počela je danas i trajaće do 15. aprila 2025. godine. JKP “Novosadska toplana” takođe je počelo sa isporukom grejanja. Prema rečima portparola tog preduzeća Ivane Stanimirović grejanje nije počelo samo za 45 korisnika odnosno zgrada zbog havarijskog isključenja. Iz JKP “Novosadska toplana” mole potrošače za razumevanje ali i da prijave kvarove.
Cena grejanja u Novom Sadu kako je najavljeno neće biti promenjena. Posle uspešno obavljenih proba, sistem Novosadske toplane, kako kažu u tom preduzeću je stabilan, a sezona grejanja za nešto više od 112.000 stambenih i poslovnih potrošača je danas i zvanično počela. Iz Toplane apeluju na korisnike da provere kućne instalacije, jer se dešava da vazduh ostane u radijatorima i samim tim dolazi do neujednačenog grejanja u stanovima.
Ono što u ovom trenutku predstavlja manji problem jesu havarijska curenja u 45 objekata ali se iz Novosadske toplane nadaju da će ti kvarovi biti otklonjeni što pre te da će početi redovna isporuka grejanja i u tim objektima.
Iz Toplane dodaju da će radovi na vrelovodnoj mreži u blizini Betanije biće završeni u večernjim satima i grejanje u obližnjim ulicama biće normalizovano.
U nekim gradovima grejanje skuplje i do 30 odsto
U Beogradu će grejanje poskupeti za 8,92 odsto, u Kruševcu će biti skuplje za 20 odsto, u Kragujevcu za 15,6, dok je u Subotici fiksni deo cene uvećan za 19,22 odsto, a varijabilni, koji se plaća po potrošnji, za 8,4 odsto. U Kraljevu će grejanje poskupeti za 1,42 odsto, u Nišu je uvećan samo fiksni deo i to za 27,06 odsto, dok je cena varijabilnog dela smanjena za 8,89 odsto. Toplana u Boru cene je povećala još 1. aprila i to za 30 odsto, a za toliko je od 1. jula skuplje i grejanje u Majdanpeku.
U Srbiji ima 60 toplana i cene određuju lokalne samouprave. Ministarstvo rudarstva i energetike navodi da je obezbeđeno dovoljno energenata. Na sastanku predstavnika Ministarstva sa najvažnijim energetskim subjektima zaključeno je da su remonti u toplanama su uspešno završeni i da je sve spremno za isporuku toplotne energije.
Predstavnici Elektroprivrede Srbije (EPS) predstavili su podatke o trenutnoj situaciji i projekcijama kada je reč o proizvodnji uglja, struje i pogonskoj spremnosti i istakli da su zalihe uglja, kao i akumulacije na visokom nivou, da se remonti završavaju prema planu, kao i da će EPS obezbediti pouzdanu proizvodnju energije tokom grejne sezone.
Naglasili su da su tokom ove godine realizovana najveća ulaganja u distributivni sistem, zamenu 34.000 starih stubova betonskim, modernizaciju 2.400 kilometara mreže i postavljanje više od pola miliona digitalnih brojila.
nsuzivo.rs