Претрага
Претрага
Close this search box.

Populaciona politika daje rezultate: Rast broja prvorođene dece u Srbiji

Foto: Vojvodina uživo
Srbija prekida trend pada broja živorođenih – Veći broj beba zabeležen u 2022. godini

Srbija je u 2022. godini ostvarila iznenađujući preokret u demografskim trendovima, zabeleživši veći broj živorođenih u odnosu na prethodnu godinu, čime je okončan dugotrajan trend pada koji traje više od 40 godina. Prema zvaničnim podacima, broj živorođenih u 2022. godini iznosio je 62.700, što je za 520 više u odnosu na 2021. godinu.

Ovi podaci svrstavaju Srbiju u sam vrh regiona, budući da je jedina zemlja koja je uspela da prekine tendenciju smanjenja broja rođenih iz godine u godinu. To predstavlja značajan pomak za zemlju koja se suočava s dugotrajnim problemom demografskog pada.

Posebno važan aspekt ovog trenda jeste činjenica da je porast broja živorođenih uglavnom posledica rasta rođenja prvog deteta. Tokom mnogih godina, broj prvorođene dece bio je u konstantnom opadanju zbog migracije stanovništva i smanjenja fertilne baze. Međutim, u 2022. godini zabeležen je rast broja prvorođene dece za čak 660 u odnosu na prethodnu godinu.

Demografi tumače ovaj porast broja prvorođenih kao rezultat finansijskih mera populacione politike koje su implementirane. Ove mere su imale za cilj podsticanje mladih parova da osnuju porodicu i donesu odluku o rađanju prvog deteta. Efekti ovih mera su očigledni, s obzirom na prekid višedecenijskog trenda pada broja prvorođene dece koji je bio prisutan od 80-ih godina prošlog veka.

Rast broja prvorođenih ima još jedan važan implikacijski faktor – sve manje mladih ljudi trajno napušta zemlju. Ova pozitivna promena ukazuje na to da se mladi sve više opredeljuju za ostanak u zemlji i formiranje porodice, što može biti ključno za budućnost srpskog društva. Ovom trendu su doprinele investicije koje su dovele do otvaranja novih radnih mesta. Stabilno ekonomsko okruženje, razvijena infrastruktura, dobra strateška pozicija, logističke prednosti, podrška Vlade i lokalne zajednice ali i obrazovana, motivisana radna snaga privukli su mnoge gigante da otvore svoja predstavništva u Srbiji: Kontinental, Nidek, Tojo Tajers, Brose, ZF, Bizerba, Leoni…

Iako je rast broja živorođenih u 2022. godini dobar znak, još je rano za donošenje dugoročnih zaključaka. Potrebno je nastaviti s implementacijom efikasnih mera populacione politike, kao i pružiti podršku mladim parovima i porodicama kako bi se održao ovaj pozitivan trend.

Foto: Vojvodina uživo
Za rođenje deteta od 306.000 dinara do 2,7 miliona

Za rođenje prvog deteta od 1. januara ove godine majka ima pravo na pomoć države od 345.398 dinara, koja se isplaćuje jednokratno.

Za rođenje drugog deteta od početka ove godine država odobrava pomoć majkama u iznosu od 306.388 dinara, koja se isplaćuje u 24 jednake mesečne rate po 12.766 dinara.

Roditeljski dodatak za treće dete iznosi ukupno 1.838.332 dinara i isplaćuje se u 120 jednakih mesečnih rata, odnosno 15.319 dinara mesečno u periodu od 10 godina.

Za četvrto dete roditeljski dodatak iznosi ukupno 2.757.498 dinara i takođe se isplaćuje u 120 jednakih mesečnih rata, odnosno 22.979 dinara mesečno, u periodu od 10 godina.

Što se tiče jednokratne pomoći za rođenje dece, ona na nivou države postoji za treće dete, a pojedini gradovi imaju svoje dodatne podsticaje. Za rođenje trećeg deteta, jednokratna pomoć na nivou države za decu rođenu 1. januara ove godine i kasnije iznosi 115.132,90 dinara.

Prema novim merama koje su stupile na snagu na početku ove godine, uz roditeljski dodatak isplaćuje se i paušal za nabavku opreme za dete u iznosu od 6.383,10 dinara.

Pravo na roditeljski dodatak ostvaruje majka, odnosno jedan od roditelja koji se neposredno stara o detetu. Majka to pravo ostvaruje ukoliko je državljanka Republike Srbije i ima prebivalište u našoj zemlji.

Ako je majka strana državljanka takođe može da ostvari pravo na roditeljski dodatak, ali samo pod uslovom da ima status stalno nastanjenog stranca, kao i da je dete rođeno na teritoriji Srbije.

Otac može da ostvari pravo na roditeljski dodatak u nekoliko slučajeva: ako je majka deteta strani državljanin, ako majka nije živa, ako je napustila dete, lišena je roditeljskog prava ili ako je iz objektivnih razloga sprečena da neposredno brine o detetu.

Jednokratna pomoć za rođenje deteta u Beogradu

Pored državne naknade, mnoge lokalne samouprave u Srbiji pružaju dodatnu finansijsku podršku porodiljama. Koliko ta pomoć iznosi u četiri najveća grada u Srbiji?

U Beogradu se jednokratno izdvajaju sredstva za rođenje prvog, drugog i trećeg deteta, kao i za rođenje blizanaca.

Prvo dete: 10.000 dinara.

Drugo dete: 10.000 dinara.

Treće dete: 30.000 dinara.

Ukoliko se rode blizanci, porodilja dobija 25.000 dinara po detetu, odnosno 50.000 dinara za oba deteta.

Pored ovoga, za nezaposlene porodilje Beograd je obezbedio davanje od 25.000 dinara jednokratno, bez obzira na broj prethodno rođene dece.

Jednokratna pomoć za rođenje deteta u Novom Sadu

U Novom Sadu porodilje za prvorođene bebe dobijaju 50.000 dinara. Za rođenje trojki porodilje dobijaju 200.000 dinara.

Novi Sad je opredelio i naknadu porodiljama za bebe koje se rode 1. januara, i to 50.000 dinara, a prvoj bebi koja se rodi u Novom Sadu u novoj godini sleduje 200.000 dinara.

Bebe rođene na Dan Novog Sada (1. februar) takođe dobijaju 200.000 dinara.

Jednokratna pomoć za rođenje deteta u Nišu

Naknada za prvo dete u gradu Nišu iznosi 20.000 dinara. Uz to, umesto vaučera za nabavku opreme, porodilja za novorođenče dobija jednokratnu novčanu pomoć od 11.000 dinara.

Porodice koje dobiju blizance, trojke ili četvorke, dobijaju mesečnu pomoć u visini prosečne plate u Nišu, odnosno oko 63.000 dinara, do navršene 18. godine života dece.

U Nišu trudnice imaju besplatnu karticu za prevoz, nezaposlena porodilja za rođenje prvog, drugog, trećeg i četvrtog deteta dobija pomoć od 50.000 dinara, a prvorođeni dečak i devojčica u novoj godini dobijaju od Grada 50.000 dinara.

Jednokratna pomoć za rođenje deteta u Kragujevcu

U centru Šumadije, u Kragujevcu, za prvo dete se, kada je porodilja nezaposlena, dobija jednokratna pomoć u visini minimalne zarade u Srbiji, a zaposlenim porodiljama se dodeljuje polovina minimalne mesečne zarade u Srbiji.

U Kragujevcu nisu predviđena posebna izdvajanja za rođenje drugog deteta, ali u lokalnom budžetu, kako je naznačeno, postoji planirana pomoć za rođenje blizanaca, trojki i četvorki.

Naknada za porodiljsko bolovanje: Pravilo svuda isto

Pored navedenih pomoći posle rođenja deteta, prema novom Zakonu o finansijskoj podršci porodici s decom naknada za porodiljsko bolovanje se manje-više obračunava na isti način za sve mame, bez obzira na to u kakvom su radnom statusu.

Visina te naknade zavisi od toga koliko su porodilje radile tokom 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja, odnosno porodiljskog ako nisu koristile trudničko.

Prilikom obračuna naknade u obzir se uzima bruto plata kao osnovica i to utvrđuje lokalna samouprava na čijem području živi porodilja, a ne poslodavac.

Način obračuna je sledeći: zbir svih zarada u prethodnih 18 meseci za koje su plaćeni doprinosi deli se sa 18.

Na taj način, ako je porodilja radila svih 18 meseci i imala platu od 40.000 dinara, otprilike isto toliko će primati i kao naknadu za porodiljsko bolovanje. Ali, ako je radila 5 meseci i imala platu 40.000 dinara, mesečna naknada za ovu vrstu bolovanja iznosila bi 11.111 dinara.

Pomoć države i za kupovinu prvog stana ili kuće

Država je obezbedila i pomoć za rešavanje stambenog pitanja. Za dete rođeno od 1. januara 2022. godine na snazi je nova odredba prema kojoj majke imaju pravo na pomoć države pri kupovini ili izgradnji prvog stana ili kuće, u maksimalnom iznosu od 20.000 evra.

Ovaj akt Vlade Srbije donet je na osnovu odredbi Zakona o finansijskoj podršci porodici s decom, koji je na snazi od prvog dana prošle godine. Subvencije po ovom osnovu mogu da ostvare sve majke koje su dobile dete od početka te godine, bez obzira na to koje im je dete po redu rođenja.

Za ostvarivanje ovog prava mogu da se prijave u roku od godinu dana od dana rođenja deteta. Inače, novac koji se dobija po ovom osnovu predstavlja bespovratna sredstva.

Pomoć države za decu do 16 godina

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je novu meru: po 10.000 dinara za svako dete u Srbiji do 16 godina starosti.

Prijavljivanje za ovu vrstu naknade počeće na portalu Uprave za trezor od 20. avgusta. Majke će uneti broj lične karte i svoj matični broj, te matični broj za svako dete, a onda izabrati banku u kojoj žele da im pomoć bude isplaćena. Sistem će predvideti i način prijave za samohrane očeve.

b92/vojvodinauzivo

Tagovi:

4 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
SNS Uzivo
07.07.2023 21:54

Nije se desilo! 🙂

Last edited 10 Meseci Ranije by SNS Uzivo
Gost
Vidoje
08.07.2023 13:21
Odgovori  SNS Uzivo

To sto s tobom niko nece da se razmnozava- zalim slucaj 🙂

Gost
SNS Uzivo
08.07.2023 15:47
Odgovori  Vidoje

Jeste to od Martinovica naucili? 🙂

Last edited 10 Meseci Ranije by SNS Uzivo
Gost
Vidoje
09.07.2023 00:09
Odgovori  SNS Uzivo

Zakljucio iz prilozenog

Povezane vesti