Premijerka Ana Brnabić sa aerodroma “Nikola Tesla” ispratila prvi let na novoj avionskoj liniji između Beograda i Tjenđina.
– Današnji dan i direktan let su pokazatelj prijateljstva Srbije i Kine. Let za Tjenđin je značajan jer je praktično to direktan let za Peking, budući da brzim vozom od aerodroma u Tjenđinu do Pekinga treba 30 minuta – istakla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić na aerodromu „Nikola Tesla“ gde je prvim letom svećano otvorena avionska liniji.
Ovim letom nacionalna aviokompanija „Er Srbija“ je ponovo uspostavila direktne letove do Kine posle 22 godine, odnosno od oktobra 2000. godine, kada je tadašnji „JAT“ poslednji put leteo za Peking.
„Er Srbija“ će biti jedina evropska aviokompanija koja leti iz Tjenđinai jedna od samo nekoliko evropskih kompanija koje u ovom trenutku imaju direktne letove do Kine.
Od Tjenđina, četvrtog najvećeg grada u Kini, do Pekinga postoji pruga duga 117 kilometara kojom saobraćaju brzi vozovi i kojom se između dva grada stiže za oko 30 minuta.
Usled trenutnih ograničenja zbog kovida-19, letovi između dva grada obavljaće se jednom nedeljno i to od Beograda do Tjenđina petkom, dok će se povratni letovi od najveće luke u severnom delu Kine do srpske prestonice obavljati nedeljom, saopštila je ranije Er Srbija.
Letovi između Beograda i Tjenđina obavljaće se avionima “erbas A330” iz dugolinijske flote „Er Srbije“, a prosečno trajanje leta je 10 časova od Beograda do Tjenđina i 12 časova od Tjenđina do Beograda.
Avio-karte za putovanja između Beograda i Tjenđina već su u prodaji i mogu se kupiti po ceni počev od 649 evra po smeru, odnosno počev od 1.086 evra za povratnu kartu u ekonomskoj klasi, sa uključenim svim pripadajućim taksama.
Tjenđin je grad na severoistoku Kine sa više od 14 miliona stanovnika na obali Bohajskog mora, koje je ogranak Žutog mora. Taj grad je glavna luka putem koje se snabdeva kineska prestonica Peking i najznačajnija luka na severu Kine.
Tjenđin je danas izuzetno važan industrijski i finansijski centar, koji pored Pekinga, Šangaja i Čongćinga, ima specijalni status u Kini, odnosno nalazi se pod direktnom upravom Vlade Kine.
Uspostavljanjem direktne linije do Kine, Er Srbija će omogućiti dobre konekcije preko Beograda ka mnogim destinacijama u svojoj mreži, kao što su Amsterdam, Barselona, Oslo, Pariz, Stokholm, Frankfurt, Ljubljana, Valensija, Prag, Venecija, Valensija, Zagreb i druge destinacije širom Evrope i u regionu šireg Balkana.
24sedam.rs