Javni čas u okviru kampanje „Spasi me“ biće održan u subotu, 29. aprila, sa početkom u 10:00 časova na Trgu slobode ispred Gradske kuće.
Pored standardnih punktova na kojima će posetioci imati priliku da nauče pravilno izvođenje reanimacije, pripremljene su i nove aktivnosti, koje će upotpuniti znanje i veštine pružanja prve pomoći svih prisutnih. Dobro poznati dečiji kutak dodatno je unapređen, a najmlađi će pored kvalitetne edukacije imati priliku i lepo da se zabave.
U okviru ove kampanje, tokom prošle godine, preko 4.000 građana Novog Sada je edukovano o važnosti ranog započinjanja kardiopulmonalne reanimacije i upotrebe AED uređaja.
Primarni cilj kampanje ostaje isti, a to je da se osposobi što veći broj sugrađana da pravovremeno prepoznaju srčani zastoj i započnu kardiopulmonalnu reanimaciju (KPR) kao i da se pravilno obuče u korišćenju automatskog eksternog defibrilatora (AED).
Studije su pokazale da je incidenca srčanog zastoja, kao jednog od najčešćih životnougrožavajućih stanja, na godišnjem nivou prevazilazi brojku od 500.000 na teritoriji Evrope.
Rano prepoznavanje i pozivanje Službe hitne medicinske pomoći, kao i započinjanje kardiopulmonalne reanimacije, uz defibrilaciju i postreanimaciono zbrinjavanje, predstavljaju četiri ključne karike u lancu preživljavanja. Poštovanjem pomenutih karika smanjuje se stopa smrtnog icxoda kao i teških komplikacija do kojih ovo stanje može da dovede, najpre neuroloških.
Želja organizatora ovog projekta je da stave fokus na rano prepoznavanje i blagovremeno započinjanje kardiopulmonalne reanimacije od strane laika, smatrajući da je poznavanje pomenutih veština od suštinske važnosti za svakog građanina.
Pored ranog započinjanja kompresija, upotreba AED aparata predstavlja nešto na čemu se kampanja „Spasi me“ i bazira.
Automatski eksterni defibrilator predstavlja prenosivi aparat čiji je zadatak da isporuči elekričnu struju osobama koje imaju srčani zastoj usled poremećaja ritma. Aparat preko lepljivih elektroda, koje se lepe na grudni koš unesrećenog, analizira ritam srca, prepoznaje ritmove koji se defibriliraju i putem glasovnih naloga vodi korisnika kroz ceo postupak oživljavanja. Zbog jednostavnosti aparata i usmenih instrukcija koje pruža, svako je u mogućnosti da ga koristi. Uz samu primenu AED aparata, neizostavan deo reanimacije predstavljaju kompresije grudnog koša koje nastoje da održe cirkulaciju.
Organizatori kampanje „Spasi me“ nastoje da povećaju kvantitet i kvalitet edukacija šire populacije.
Časovi koji su održani u proteklih godinu dana privukli su pažnju svim starosnim grupama, posebno mladima, čime se došlo na korak bliže postizanju podizanja svesti o važnosti ranog započinjanja kardiopulmonalne reanimacije i upotrebe AED uređaja.
Jedan od glavnih ciljeva bio je oslobađanje straha građana i ohrabrivanje istih za pružanje neophodne i neodlože pomoći.
Zbog velike zainteresovanosti mladih, kampanja je proširena na edukacije koje će se odvijati u novosadskim srednjim školama i fakultetima Univerziteta Novi Sad.
Osim toga, kako bi se povećao broj obučenih ljudi za delovanje u hitnim situacijama kao što je srčani zastoj, aktivnosti u okviru kampanje proširene su i na okolna mesta u Autonomskoj pokrajini Vojvodini.
Javni časovi, kao i prethodne godine, podrazumevaju detaljnu obuku građana na poznatim javnim lokacijama u Novom Sadu, uz dodatak novih edukativnih radionica u vidu Hajmlihovog zahvata i pružanja kardiopulmonalne reanimacije kod novorođenčeta i male dece.
Za najmlađe je organizovan poseban punkt, na kojem će se na njima razumljiv način predstaviti važnost pružanja prve pomoći.