Centralna kuhinja PU “Radosno detinjstvo” dnevno pripremi i 45.000 obroka za decu koju pohađaju 77 vrtića na teritoriji Grada Novog Sada. Sa radom je zvanično počela 2019. godine i olakšala je zaposlenima rad, jer je opremljena novom, savremenom opremom.
Dejan Bašić, rukovodilac Centralne kuhinje PU “Radosno detinjstvo”, koordiniše procesom rada na 6.000 metara kvadratnih.
–Radni dan počinje u 22.00 časa i traje do 6.00 ujutru, a tada se priprema doručak i prva užina. Nije retkost i da nekada ručak kreće da se priprema u noćnoj smeni. Negde oko 11.00 sati kreće distribucija ručka i druge užine za mališane. U proseku negde oko 50 žena i muškaraca radi u dnevnoj smeni, a tokom noćne 10 do 12 zaposlenih- reči su našeg sagovornika.
Bašić ističe da postoji i poseban režim ishrane koji obuhvata decu koja imaju određene vrste alergije, odnosno intolerancije na određene vrste namirnica te da su trenutno jedina ustanova u Srbiji koja priprema posebne obroke za decu koja su na posebnom režimu ishrane.
-Imamo komisiju koja odlučuje da li smo u mogućnosti da ispoštujemo određeni režim ishrane dece, na molbe koje roditelji podnose. Ako se molba odobri, dete dobija posebne obroke u zavisnosti od zdravstvenog stanja. Deca za koju nismo u mogućnosti da pripremamo obroke, roditelji imaju dozvolu da donose od kuće. Na snazi u našoj ustanovi je nalog direktora da nema donošenja hrane sa strane zbog ovakvih situacija i mikrobiološke bezbednosti.
U okviru posebnog režima ishrane se radi i priprema hrane za decu muslimanske veroispovesti, koja podrazumeva ishranu bez svinjskog mesa, a u zamenu dobijaju pileće ili juneće meso.
Odlukom tadašnjeg gradonačelnika Miloša Vučevića, da državno obdanište u Novom Sadu postane prvo u Srbiji koje besplatno za svu decu koja u njega idu, promenilo je kvalitet hrane, ali kako rukovodilac ističe na bolje.
-To nema veze sa plaćanjem roditelja, Grad je obezbedio dovoljno sredstava da možemo da nabavimo namirnice koje se ranije nisu koristile, a reč je o bulguru, ječmu, a tehnologija nam je omogućila da spremamo proje i pite- naveo je Bašić i dodao da je pasulj skinut s trona i da je deci u poslednje vreme omiljeno jelo koje dolazi u vrtiće bulgur s mesom i sosom.
Jovana Kapetan, master hemičarka i saradnica u ishrani, ističe da je veoma bitno da ulazna sirovina bude ispravna i da ima deklaraciju sa rokom trajanja i proizvođačem.
-Bitno je da imamo laboratorijski nalaz. Pregledamo boju i miris sirovine. Higijena je bitan faktor. Bitno je da radnici nose propisane uniforme, koje su čiste, da imaju kape na glavama i kada rukuju direktno sa sirovinom koriste rukavice i imaju odgovarajuću obuću. Takođe, bitno je da je kuhinja čista, da je sve dobro dezinfikovano i da se sirovine ne mešaju zbog kontaminacije i alergena- naglasila je Kapetan.
Za krompir paprikaš potrebno je oljuštiti tonu i po krompira, a za sve zaslužni zaposleni. I oni koji nemaju decu, kao da imaju 17.500 dece koje svakodnevno hrane.
-100 posto uzoraka je mikrobiološki ispravno. Nikada nismo imali neke situacija oko bezbednosti hrane, to pokazuju i izveštaji Instituta- naglasio je Bašić.
Nutricionistkinja dijetetičar Jelena Zarić naglašava da ne sme doći do ukrštanja sirovina te da sve mora biti po HASAP-u.
-Posao nutricioniste jeste da vodi računa o ishrani dece i sastavlja jelovnik koji ispunjava deci dnevne energetske potrebe za dati uzrast. Prilikom kuvanja jela sve mora da bude određene temperature. Svakom jelu se, neposredno pre raspodele, meri i beleži temperatura. Isto to moraju da rade i vrtići u koje stiže. Za sve postoje zapisi- objasnila je za NS Uživo Zarić.
Ivona Karan
Sve ste rekli samo niste spomenuli koliko su vaspitačicama sramotne plate u toj ustanovi.
A plate mizerne sramota
Jako me zanima koja su to deca kojima je odobren poseban rezim ishrane?
Deci koja imaju odredjene nutritivne alergije, i deci muslimanske veroispovesti. Koja su to deca tacno, znaju njihovi roditelji i vaspitaci.
Radi se i na poboljšanju plata. Nije plata mala, kao što je bila. Pri tom je redovna. Što se tiče hrane, nema potrebe za ciničnim pitanjima koja su deca koja dobijaju posebnu ishranu. Deca koja su alergična na neke namirnice. Samo nismo u mogućnosti bezglutensku ishranu. Možda će i to biti u nekom kasnijom periodu. Roditelji podnesu zahtev, a komisija odobri ako smo u mogućnosti da pripremamo te obroke.
Плата радницима у кухињи,возном парку и техничкој служби је УВЕК ИСТА-МИНИМАЛАЦ.
Boki2/
Moja ćerkica kaže da bi kad završi školu bila vaspitačica mi pitamo a zašto zato što ništa nerade
Pa bravo za Vaše dete, a Vi verujete detetu jer, Bože moj, dečica sve dobro znaju …Pozivam sve koji isto misle da samo nedelju dana dođu u vrtić i “nerade” ništa sa i po 30 dece u grupi.
Dozvolite joj da postane vaspitacica. I pitajte je to isto.
Još kad bi neko rekao koliko radnika bude u smeni,dobro da deca i dobijaju obroke….Prosek starosti 50+…
Ima li podataka koliko imaju pomija svakog dana na nivou cele ustanove? Mnoga deca ne jedu hranu koja izgleda kao da je već prošla proces varenja. Hrana u bolnici ,koju toliko kude, je mnogo bolja. Užas koliko se hrane baci.
Nije istina. Hrana u vrticima je vise nego odlicna. Majka sam dva predskolca i vaspitac. Oduševljena deca, oduševljena ja. Gulas sa bulgurom koji kolega pominje je fantastičan, proso, socivo koje je kuvano kao pasulj, ćušpajz od šargarepe sa piletinom, rolati od mlevenog mesa, ragu čorbe… Možda neko decu kod kuće hrani sušijem, ali jedno ne možete osporiti, hrana je odlicna.
Храна је очајна,многа деца то не једу. 80% хране заврши у помијама. ЈАВНА ТАЈНА СВИ ТИ ЗНАЈУ,А О ЦЕНИ ХРАНЕ НА ТЕНДЕРУ И КВАЛИТЕТУ ДОСТАВЉЕНЕ НЕЋУ НИ ДА ПРИЧАМ….
Pa ti onda idi pa jedi u Bolnici hranu kad ti tu ne valja
A za vaspitače,iz mog iskustva, zavisi koliko imate sreće (kakve veze imate).U nekim grupama se jako lepo radi, u nekim svi ostanu na broju. Plus plan i program- Godine uzleta su decenije debilizacije , vaspitačima koji bi i hteli nešto da rade se vezuju ruke.