Претрага
Close this search box.

Razmišljajte na vreme – zimske gume obavezne od 1. novembra, evo koje su im cene

Foto: elements.envato.com

Zimska oprema za vozilo u Srbiji je na svakom vozilu obavezna od 1. novembra do 1. aprila. Iako je novembar „daleko“, ukoliko već ne posedujete zimske gume to bi mogao biti trošak koji vredi isplanirati unapred.

Važno je pomenuti i da je u pitanju obavezan trošak, jer je vožnja na letnjim gumama posle 1. novembra zakonom kažnjiva.

Ako ste čuli da su zimske gume obavezne samo kada je na kolovozu sneg, led i poledica, to jeste tačno. U vožnji na suvom ne možete dobiti kaznu zbog neposedovanja zimskih guma, ali ukoliko dođe do saobraćajne nesreće, zakon kaže da je kriv onaj učesnik u saobraćaju koji nema zimske pneumatike.

Osim toga, kada kolovoz zaista zahteva zimske gume, a vi ih nemate, kazne su od 5 do 20 hiljada dinara. Ukoliko je kazna za pravno lice, to može biti i 200.000 dinara.

Gde kupiti zimske gume i koje su cene?

Foto: elements.envato.com

Zimske pneumatike možete kupiti na mnogo mesta u Novom Sadu, bilo da su to radnje specijalizovane za prodaju pneumatika, vulkanizeri ili radnje sa širom ponudom u kojoj su i gume.

Jedna zimska guma (195/45/16) može koštati od oko 5.000 dinara, ako je u pitanju nepoznat brend kao npr. „Triangle“, dok jedna „Michelin“ guma istih karakteristika košta 15.000 dinara.

To znači da vam za četiri nove zimske gume treba minimum 20.000 hiljada dinara, uz zamenu i više.

Ukoliko vozite na većim felnama i niskoprofilnim gumama, cene su još veće, pa ćete za jednu gumu morati da izdvojite između 8 i 36 hiljada.

Da li su te najjeftinije gume kvalitetne najbolje je posavetovati se sa prodavcem ili vulkanizerom, koji vam mogu reći kako su se pokazale kod onih koji su ih već kupili.

Da li vredi kupiti polovne gume?

Pitanje koje donekle deli vozače. Neki tvrde da se na gumama ne štedi jer su jedina kontaktna površina automobila i asfalta, dok neki tvrde da polovna guma ozbiljnog proizvođača može biti i bolja od nekih novih.

Što se zakona tiče, za zimsku gumu bitno je da šara bude 4 milimetra ili dublja.

Foto: Pixabay

Što se ispravnosti pneumatika tiče, kao i sve polovno, bitno je prvo proveriti da li ima vidnih oštećenja, da li su sve četiri gume približno jednako „izlizane“, da li su ispucale i slično.

Takođe, bitan je i datum proizvodnje gume, jer ona vremenom gubi svoju elastičnost i sposobnost prijanjanja. Da utvrdite njenu starost, potrebno je da pogledate DOT – cifru istaknutu na zidu gume. Preporučuje se da gume ne bude starija od 6 godina.

Polovne gume možete naći kod vulkanizera ili na oglasima, a njihove cene variraju od čak 15 evra po komadu, pa do 50 evra po gumi i više.

Tako umesto novih „Triangle“ guma možete kupiti polovne „Continental“ pneumatike za isti novac, ukoliko smatrate da je to vredno dodatnog truda da malo „pretražite“ ponudu guma.

Rešenje su i „All Season“ gume

Oni koji ne žele da se bave ovom temom i zamenom guma svake jeseni, opcija su i pneumatici za sva godišnja doba. To znači da su optimalni za upotrebu cele godine, i zimi i leti.

Ipak, mnogi vulkanizeri i stručna lica reći će vam da su letnje gume leti bolje od višesezonskih, a isto tako zimske zimi obavljaju bolji posao. U svakodnevnim uslovima, možda i ne primetite razliku.

Faktor je i cena, tačnije ušteda, jer ove gume ne koštaju puno više od običnih zimskih, a njihovom kupovinom gubite potrebu da imate dva seta pneumatika.

Još jednom podsećamo, zimske gume u Srbiji obavezne su od 1. novembra.

gradskeinfo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti