Više od polovine “radnih knjižica” koje su od početka godine izdate strancima za rad u prestonici dobili su državljani Ruske Federacije za posao u sektoru informacionih tehnologija.
Prema podacima beogradske filijale Nacionalne službe zapošljavanja, od 1. januara do 18. aprila, od ukupno 7.797 odobrenja, dozvolu za rad su dobili 4.224 Rusa i 74 državljanina Ukrajine. Slede stanovnici Narodne Republike Kine, Indije I Turske.
Kako navode u Nacionalnoj službi za zapopšljavanje – filijala Beograd, pored IT sektora, najviše stranaca traži “papire” za rad kao građevinski radnici ili njihovi pomoćnici, armirači, tesari, za poslove u ugostiteljstvu i ostalim uslužnim delatnostima.
Strani državljanin može zasnovati radni odnos u Srbiji ako ima vizu za duži boravak po osnovu zapošljavanja, odobrenje za privremeni boravak ili stalno nastanjenje i dozvolu za rad.
– Poslodavac podnosi Nacionalnoj službi zahtev za posredovanje u zapošljavanju za konkretno radno mesto najranije 60, a najkasnije 10 dana pre dana podnošenja zahteva za izdavanje radne dozvole za zapošljavanje – objašnjavaju u NSZ. – Izuzetno, kada je to u interesu države ili to nalažu međunarodno prihvaćene obaveze, ministar za rad može odrediti rok kraći od 10 dana za podnošenje prijave da postoji potreba za zapošljavanjem. U tom slučaju poslodavac je dužan da dostavi njegovu saglasnost.
Nacionalna služba, u periodu od deset dana, treba da utvrdi da li se na evidenciji nezaposlenih nalazi struka koja se traži za konkretno radno mesto. Taj izveštaj se prosleđuje poslodavcu i sastavni je deo dokumentacije za dobijanje radne dozvole.
U SRBIJI – 13.133 STRANIH RADNIKA
Od početka godine u Srbiji su izdate 13.133 dozvole za rad strancima. Među njima je 4.901 državljanin Rusije (1.308 žena) i 135 Ukrajine (80 žena). Ostali dolaze iz Kine, Turske, Indije, Kube, Makedonije, Nepala, Bosne i Hercegovine… Strana radna snaga najčešće radi u građevini, kao varioci i IT sektoru.
U prošloj godini, poslodavci su zaposlili 8.081 ruskog državljanina i 484 Ukrajinca
Koliko će stranac raditi u Srbiji, zavisi od vrste dozvole koju ima, ali se “radni odnos” može i skratiti ukoliko poslodavac u ugovoru o radu odredi neki kraći rok za završetak posla. Dozvola za rad se može produžiti pod uslovima koje propisuje Zakon o zapošljavanju stranaca. Zahtev se podnosi najranije 30 dana pre isteka, pa sve do poslednjeg dana na poslu.
Najviše njih je angažovano u Beogradu. Većina dolazi posredstvom agenicija, a ima i onih koji se dogovaraju direktno s poslodavcem. U agencijima koje se bave dovođenjem radnika kažu da se firme odlučuju za strance, jer su oni sigurna radna snaga i neće otići dok se posao ne završi. Firma, koja ih zapošljava, obezbeđuje smeštaj, hranu i sve što im je potrebno.