Šansa da se kod vas javi bruksizam, snažno škrguranje zubima tokom noći veće su ukoliko ste pušač, konzumirate alkohol ili pak pijete previše kafe.
Takođe, uzrok može da bude i velika količina stresa i anksioznost.
-Bruksizam je uglavnom povezan sa stresom. Stres može da izazove stalnu brigu i razmišljanje, što može da utiče na telo i da izazove škrgut zubima dok spavate – rekla je Pajal Bala, stomatolog.
Celodnevno škrgutanje zubima može negativno uticati na opšte zdravlje.
-Dugotrajno škrgutanje zubima može da istroši gleđ na zubu i površini zuba, što bi moglo da dovede do povećane osetljivosti i oštećenja zuba – objašnjava Pajal.
Kako prestati škrgutati zubima
-Kao što smo već rekli, bruksizam je obično uzrokovan stresom ili teskobom, stoga je važno pronaći koren problema – kako biste mogli da ga rešite.
Druga mogućnost je isprobati vežbe opuštanja mišića, koje mogu biti lično korisne ako tokom dana škripite zubima, piše 24sata.hr.
-Dakle, mogu pomoći određeni pokreti usta i vilice i vežbe koje je potrebno uraditi pre spavanja da bi se vilica opustila – kaže Pajal.
Konačno, bruksizam bi mogao biti simptom lošeg kvaliteta sna.
-Ako provodite mnogo vremena ispred ekrana neposredno pre spavanja, to bi moglo podsvesno da naruši kvalitet sna što dovodi do škrgutanja zubima. Pokušajte da iskoristite nekoliko sati pre spavanja da se opustite, okupate, pročitate knjigu i pokušajte da se smirite – dodaje ona.
prva.rs