U iščekivanju najavljenih ofanziva, deluje da su i ukrajinske i ruske snage zauzele pasivnu poziciju. Doduše, vode se krvave i sporadične borbe, pre svega oko Bahmuta i Avdejevke, dok obe strane strpljivo čekaju da tlo konačno očvrsne, kako bi započeli svoje dugo pripremane opsežnije operacije.
Za to vreme u tradicionalno nemirnom Sudanu već nedeljama traje ogorčena borba za vlast, koja preti da preraste u opšti građanski rat. I bar za trenutak, ta tragična dešavanja u Sudanu uspela su da rat na istoku Evrope potisnu u drugi plan.
Nema sumnje da je rat u Sudanu posledica unutrašnjih previranja. Odnosno, obračuna dve najmoćnije ličnosti u zemlji, komandanta sudanske vojske general Abdel Fatah el Burhan i vođe najmoćnije paravojne formacije u zemlji Muhameda Hamdana Dagloa, poznatijeg kao Hemeti. Međutim, nikako ne treba zanemariti ni uticaj spoljnjeg faktora, koji je takođe zainteresovan za prilike u Sudanu.
Rusija je zemlja koja ima značajnu i dugogodišnju saradnju sa Sudanom, a koja seže još iz vremena SSSSR-a. Posebno se ta saradnja ogledala u trgovini oružjem, dok je u poslednje vreme Rusija i te kako zainteresovana za eksploataciju prirodnih resursa te zemlje. Na prvom mestu rudnika zlata.
Međutim nikako ne treba zanemariti ni geostratešku važnost Sudana za ruske interese. Naime, Sudan izlazi na Crveno more, koje je Sueckim kanalom spojeno sa Sredozemljem, i kroz koje prolazi oko 10% ukupne svetske trgovine. Rusija je još 2020. godine, najavila preuzimanje kontrole nad najznačajnijom lukom u toj zemlji, Port Sudan. Tačnije, Rusija planira da u toj crvenomorskoj luci izgradi pristaništa za svoje ratne brodove i da na taj način ostvari kontrolu nad tim važnim plovnim i trgovačkim putem.
Zato, nema sumnje da je Moskva veoma zainteresovana za dešavanja u Sudanu i da pravi kalkulacije na koji način će najbolje zaštititi svojih geo-strateške u tom delu sveta. Sa druge strane, SAD će sasvim izvesno pokušati da spreči jačanje ruskog uticaja u tom regionu, a posebno u Crvenom moru. Neminovno, to Sudan čini poprištem sukoba uticaja ove dve već međusobno suprotstavljene sile.
Takođe, ne treba zanemariti da Kina ima značajna ulaganja u Sudanu, kao i ostatku Crnog kontinenta. Peking preko ekonomskog širi i svoj politički uticaj, tako da će svakako težiti da zaštiti, svoje interese u toj zemlji.
Na kraju, ali ne i manje važan, biće odnos arapskih država prema dva pretendenta na vlast u Kartumu. Na prvom mestu Egipta, koji je istorijski i strateški vezan za Sudan. Naime, ne samo da je egipatski uticaj na političke tokove u Sudanu uvek bio jak, nego kroz tu siromašnu zemlju prolazi žila kucavica Egipta, reka Nil.
Od završetka radova u Etiopiji na izgradnji brane na Nilu, koja će omogućiti toj siromašnoj zemlji da bolje koristi hidropotencijale te reke, u Kairu i Kartumu više niko nije spokojan. Dotok vode u Sudan i Egipat može biti ograničen i kontrolisan iz Adis Abebe. Na taj način sam ekonomski opstanak Egipta, ali i Sudana je ugrožen. Upravo zato Egipćanima je od izuzetne važnosti da na vlasti u Kartumu imaju saveznike, preko kojih će vršiti pritisak na Etiopiju da što sporije akumulira vodu u svojoj brani.
Sa druge strane, ne treba zanemariti ni uticaj Saudijske Arabije na dešavanja u Sudanu, a koji nije zanemarljiv. Zvanični Rijad, kao i UAE, želi da obezbedi presudan uticaj na vlast u Kartumu, zarad dobijanja privilegovane pozicije u eksploataciji tamošnjih prirodnih resursa, ali i zarad kontrole nad tom geostrateški važnom zemljom.
Sve u svemu, za obračunu dva sudanska gospodara rata zainteresovani su najvažniji regionalni, ali i globalni geopolitički igrači. Zato, iako možda spoljni faktor nije bio okidač za otpočinjanje sukoba u Sudanu, verovatno će igrati presudnu ulogu u njegovom okončanju.
Autor: Srđan Graovac