Pre dve godine Novi Sad je dobio svoju digitalnu platformu na kojoj svi građani mogu da učestvuju i iznose predloge od javnog značaja – „TvojGrad“. Sa ove platforme neki projekti su već usvojeni, a evo koji su predlozi najpopularniji do danas:
Biciklistička staze do Petrovaradina, Rumenke, a i preko Mosta slobode
U gradu biciklizma najviše glasova imaju predlozi za nove rute biciklističkih staza. Novi Sad je u prethodnom periodu premašio cifru od 100 kilometara biciklističkih staza, ali građani, koji sve više koriste bicikle, žele da njima mogu do što više lokacija.
Stanovnici Petrovaradina žele biciklističku stazu do Žeželjevog mosta ili do Mosta Duga, dok stanovnici Rumenke žele stazu do Novog Sada kako bi bezbedno mogli da saobraćaju biciklom.
Jedan od najpopularnijih zahteva je i biciklistička staza na Mostu slobode, a pripremne mere za tako nešto su već preduzete.
Naime, programom uređivanja građevinskog zemljišta za 2023. godinu planirana su sredstva od 3 miliona dinara za analizu uvođenja biciklističkog saobraćaja na Mostu slobode.
Obnova i revitalizacija Jodne banje
U Novom Sadu 1897. godine podignut je objekat Specijalne bolnice za reumatske bolesti, poznatiji kao Jodna banja.
U pitanju je izvorište mineralne, tople, vode temperature 24,6 stepeni, koja je uz to ima i lekovita dejstva.
Kompleks banje sadrži i tri bazena sa hladnom i toplom vodom, tuševe i kade, ali nakon teškog perioda na samom kraju prošlog veka banja je prestala sa radom.
U novom talasu „wellness&spa“ industrije, te višestrukom potencijalu ove lokacije, građani vide razlog da se ceo kompleks obnovi i revitalizuje.
Rekonstrukcija „divlje staze“ od Mosta slobode do Sremske Kamenice (Edukons)
Stanovnici Sremske Kamenice koji žive u blizini Mosta slobode, a do grada idu peške, često za to koriste improvizovani pešački prilaz mostu koji ih kroz šumu vodi do trotoara na mostu.
Jedan od predloga je da se ta „divlja“ staza rekonstruiše i po propisima prilagodi pešacima, kako bi bezbedno mogli da dođu do mosta, pritom izbegavajući šetnju tunelom koja je i zakonom zabranjena.
Sportski parkovi na Avijatičarskom i Novom naselju
Među najpopularnijim predlozima, dva su na temu novih parkova sa sportskim sadržajima.
Jedan takav je na Novom naselju, između ulice Momčila Tapavice i Bulevara Jovana Dučića. Za ovu lokaciju 2018. godine je izrađen i usvojen urbanistički projekat, kojim su steknuti svi planski uslovi za realizaciju upravo ovakvog parka, pa se samo čekaju finansijska sredstva i njegova realizacija.
Slična inicijativa postoji i za realizaciju parka sa sportskim sadržajem na Avijatičarskom naselju.
Šta je je od predloga urađeno protekle godine?
Predloženo je više od 41 projekta u vezi parkirališta, na šta je odgovoreno rekonstrukcijom starih, izgradnjom novih parkirališta, ali i izgradnjom dve javne garaže.
Predlagane su i rekonstrukcije zelenih površina, a povodom toga uređeno je oko 100 blokovskih površina u gradu, kako novim zelenilom, tako i mobilijarom.
Veliki broj glasova bio je za nove terene i sportska igrališta, a na teritoriji Novog Sada „niklo“ je 9 novih dečijih igrališta, uz uređenje 46 „urbanih džepova“ čiji je sadržaj takođe delom namenjen deci.
Deo ideja bio je usmeren na nove biciklističke staze, a u toku prošle godine urađeno je oko 5 kilometara novih staza, uz to da je planovima i projektima predviđeno još više od 20 kilometara staza za bicikliste.
Glasalo se i za uređenje Podbare i Almaškog kraja, što je projekat koji je trenutno još uvek u toku. U ulicama Almaškog kraja radi se na asfaltu, trotoarima, fasadama i krovovima, kako bi kraj zadržao originalni izgled star više od jednog veka i dobio novi turistički potencijal.
gradskeinfo.rs