Dom zdravlja “Novi Sad” 20. marta obeležava dva veoma značajna datuma, Nacionalni dan borbe protiv raka dojki i Svetski dan oralnog zdravlja.
I ove godine Preventivni centar i Služba stomatološke zdravstvene zaštite obeležiće ovaj datum javnom manifestacijom u TC „Merkator“ od 09:00 do 12:00 časova, sledećim aktivnostima:
- Edukacija žena za samopregled dojki na torzo simulatoru i upoznavanje sa faktorima rizika za nastanak raka dojki
- Saveti našim sugrađanima kako se adekvatnim higijensko-dijetetskim režimom može sačuvati zdravlje usta i zuba
- Kontrola šećera iz kapi krvi
- Kontrola visine krvnog pritiska i pulsa
- Kontrola telesne težine i izračunavanjem BMI
- Podela zdravstveno vaspitnog materijala
Podsećamo, preventivni pregledi ili metode skrininga u cilju ranog otkrivanja raka dojke su:
- Samopalpacija (samopregled dojke) koji se preporučuje kod žena od 20. godine starosti, jednom mesečno, 10. dana menstrualnog ciklusa
- Fizikalni pregled od strane lekara se preporučuje kod žena od 30. godine starosti jednom godišnje
- Mamografija, bazni mamogram trebalo bi da imaju sve žene starosti 35-40 godina, a od 40. godine jedan mamogram u dve godine
Rizik oboljevanja od raka može se značajno smanjiti primenom preventivnih mera i aktivnosti:
- Prestanak pušenja duvana i izbegavanje izloženosti duvanskom dimu
- Ograničena potrošnja alkohola
- Izbegavanje preterane izloženosti sunčevoj svetlosti
- Održavanje zdrave telesne težine
- Izbegavanje i uspešno prevladavanje stresa
- Zaštita od infekcija povezanih sa nastankom raka
- Redovna poseta lekaru i redovni preventivni pregledi
Ovogodišnje obeležavanje Svetskog dana oralnog zdravlja radi se pod sloganom “Srećna usta – srećno telo” a 20. mart kao datum uzet je iz razloga što deca imaju 20 mlečnih zuba, stariji treba da imaju 20 prirodnih zuba na kraju svog života, a predstavljeno brojevima, ako se mesec stavi ispred dana 3/20, dobija se broj 320 koji trebamo da imamo – 32 zuba i 0 karijesa.
Oralne bolesti su inače glavni zdravstveni problem u mnogim zemljama, pogađaju skoro 3,5 milijardi ljudi i mogu negativno uticati na kvalitet života s obzirom na to da uzrokuju bol i nelagodnost, socijalnu izolaciju i gubitak samopouzdanja, a često su povezani i sa drugim ozbiljnim zdravstvenim problemima. Važno je znati da se većina oralnih oboljenja može sprečiti i lečiti u ranoj fazi.
Svetski dan oralnog zdravlja se u celom svetu, pa tako i u našoj zemlji, u naredne tri godine obeležava pod sloganom “Srećna usta – srećno telo” kojim se želi ukazati na to kako je brigom i davanjem prioriteta oralnom zdravlju moguće postići bolje zdravlje u celini, jer je oralno zdravlje važan deo opšteg zdravlja bez obzira na to koliko godina imate.
nsuzivo.rs