Tuča jastucima obično je propraćena dečijim smejanjem, skakanjem po krevetu i vrištanjem, a neretko i suzama. Međutim, dečiji poriv za „bezbolnim“ duelom između braće, sestara i drugara prerastao je u pravi sport, a on izgleda ovako:
Prvenstvo u tuči jastucima, ili „Pillow Fighting Championship (PFC)“, nastalo je za vreme pandemije, naravno, u Sjedinjenim američkim državama.
Za sada, najčešći učesnici su bivši takmičari u borilačkim sportovima, što govori da je reč o ozbiljnijim okršajima od onih koje pamtimo kao deca.
Tuča je 1 na 1, ali ne „leti perje“
Svaki takmičar ima po jedan jastuk, a svaki jastuk težak je po jedan kilogram.
Nije u pitanju običan jastuk, već poseban, manjih dimenzija i sa šest ušivenih dršaka za koje ga možete uhvatiti. Punjenje je isto kao i u svim jastucima, dok je jastučnica od „nepoderivog“ najlona.
Kako se smete udarati?
Isključivo jastucima. Nije dozvoljen nikakav konakt ostalim delovima tela, niti guranje telom.
Jastuk morate držati u jednoj ruci, ne smete ga bacati i ispuštati.
Koja su pravila meča?
Svaki duel traje tri runde, a svaka runda po 90 sekundi.
Udarci se boduju, ali samo ukoliko su u predelu glave. Za udarac jastukom u glavu dobijate 1 poen, za udarac u glavu iz okreta (360 stepeni) dobijate 3 poena.
Ukoliko protivnika udarcem oborite na pod udarcem, dobijate 5 poena. Moguć je i nokaut, ukoliko se protivnik ne podigne nakon 10 sekundi.
Ukoliko izađete van okvira pravilnika možete dobiti upozorenje, ili čak i oduzimanje bodova.
Povrede su gotovo nemoguće
Prema rečima generalnog direktora „PFC“-a, organizacije zbog koje je sport i zaživeo, tuča jastucima ima slične strategije i intenzitet kao boks, ali nema povreda.
Stiv Vilijams tvrdi da navijači vole da vide takmičarski meč koji nema krvi i povreda, a upravo to nudi profesionalna tuča jastucima.
Sport za sada živi samo u SAD, ali ima neka poznata imena iz borilačkog sveta
Većina boraca koji imaju uspeha u „PFC“-u jesu bivši MMA borci. Jedan od najistaknutijih bivših MMA boracau tuči jastucima je Markus Brimejdž, borac koji bi se borio protiv Konora Mekgregora, Kodija Garbranta i Džimija Rivere u „UFC“-u.
Sport još uvek nije svetski prepoznat, iako se ranije nešto slično igralo u Kanadi, ali u eri društvenih mreža moguće je da ovako nešto zaživi i širom planete, uz možda nešto drugačija pravila i uslove.
gradskeinfo.rs