Meteorolog Goran Mihajlović kaže da će u drugoj polovini juna biti značajno manje padavina u odnosu na mesec i po dana iza nas uz mnogo više sunca.
Navodi da će početak leta obeležiti temperature preko 30 stepeni – u četvrtak i petak u pojedenim krajevima zemlje i do 32.
-Kalendarski dolazi leto i ono što će obeležiti početak leta je toplo vreme – već od ponedeljka imaćemo porast temperature. Početak leta i preko 30 stepeni u većini mesta – 32 stepena, tako da ćemo na kratko zaboraviti ove kišne dane. Međutim, za vikend biće lokalnih pljuskova, poslednji dani juna ispod 30 stepeni – 27, 28 – kaže Mihajlović.
On dodaje da su jun i maj najkišovitiji meseci u godini.
-Normalno je da u maju i junu imamo najviše padavina u toku godine i one su uglavnom pljuskovitog karaktera. Upravo taj karakter uslovljava ove bujične poplave. Vi vidite da mi nismo imali problema sa velikim rekama – Dunavom, Tisom, Savom… Velike reke su pod kontrolom. Ono što je izazivalo probleme su mali vodotokovi, koji pri veliki količinama u kratkom vremenskom periodu nabujaju i naprave problem – objašnjava meteorolog.
On ističe da je, prema merenju Radarskog centra Bukulja, za samo 24 sata palo 77 milimetara kiše po metru kvadratnom.
-Poređenja radi u Beogradu, prosečne mesečne padavine za jun su 90 milimetara, a vi ste u jednom danu imali ono što uobičajeno padne za mesec dana- dodaje.
Navodi da ulazimo u suvlji period uz porast temperature i da se ove poplave razlikuju od onih iz 2014. godine.
-Te 2014. godine na većem području je padala kiša i bila je intenzivnija. Mi zaboravljamo da smo imali nekoliko kišnih epizoda i u aprilu, pre tog maja iste godine. Ta 2014. godina je različita jer su sada uglavnom padavine bile lokalnog karaktera – u maju ste imali Loznicu sa 250 milimetara po metru kvadratnom mesečnu količinu padavina, a drugi delovi kao što je Veliko Gradište su imali svega 40 milimetara za ceo mesec- istakao je on.
Temperature će u julu biti prosečne za ovo doba godine, objašnjava Mihajlović, i dodaje da neće biti topao kao prethodne dve, tri godine, ali da će biti negde između devet i 14 tropskih dana sa maksimalnom temperaturom iznad 30 stepeni, uz padavine od 50 do 70 milimetara po metru kvadratnom što je uobičajeno za jul.
-Početak jula biće uslova za pljuskove, srednja maksimalna temperatura za jul između 27 i 29 stepeni- dodao je.
On je istakao da UV zračenje neće biti visoko, ali da svakako treba da izbegavamo da u najtoplijem delu dana budemo na suncu i da i dalje stoji preporuka kako da se zaštitimo od UV zračenja.
Dodao je da neće biti ni tropskih noći u julu i da će ovaj jul biti svežiji u odnosu na prethodne.
Kaže da nam dolazi toplo vreme koje će biti dobro i za poljoprivredne useve, pre svega za pšenicu koja treba da dozri i da je kišni period pogodovao, ali da ipak velika vlaga može da utiče na razvoj određenih bolesti.
Tanjug