Kada je na Skupštini grada Novog Sada, održanoj 17. marta 2020. godine doneta odluka da jedna od ulica u Novom Sadu ponese ime po dr Đuri Jovanoviću Kinderu, istovremeno je tim činom odato i priznanje jednom velikom humanisti i čoveku velikog srca. Ulica koja je ponela ime po ovom znamenitom Novosađaninu nalazi se u naselju Jugovićevo.
Za one koji ne znaju, Đura Jovanović Kinder bio je prvi specijalista dečje medicine u AP Vojvodini, koji je utemeljio sistem zdravstvene zaštite dece i omladine u pokrajini. On je bio izuzetno angažovan i na zbrinjavanju siročadi i napuštene dece, a veoma je značajan i kao osnivač Dečje bolnice u Novom Sadu, koja je danas jedna od vodećih medicinskih ustanova tog tipa u Srbiji.
Čika Đura je rođen još krajem 19. veka, 1892. godine, u malom sremskom selu Erdeviku, u porodici sa šestoro dece, gde je on bio najstarije dete. Nakon završene osnovne i srednje škole, zahvaljujući stipendiji Tekelijanuma se upisao na medicinu.
Nakon završenih studija svoj radni vek počinje najpre u Subotici 1919. godine, u novostvorenoj državi Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS), gde radi kao lekar za odbačenu i nezbrinutu decu. Već tada odlučuje da se posveti pedijatriji, jer je smatrao da je to jedan od najtežih problema u državi SHS. Kako je tadašnja medicina u državi bila veoma loše razvijena, odlučio se na usavršavanje u Beču i Berlinu.
U vreme između dva rata bio je veoma uspešan lekar, pre svega zahvaljujući tome što je bio odličan dijagnostičar bolesti. Brza i tačna dijagnoza je veoma važna u lečenju, pre svega kod male dece, koja još ne znaju sama da kažu šta ih boli, a čika Đura je imao prirodan dar.
Po prelasku u Novi Sad, u dogovoru sa poznatim novosadskim arhitektom Đorđem Tabakovićem, sazidao je zgradu, koja se i danas nalazi u ulici Ilije Ognjanovića, na broju 9. Tu je otvorio svoju ordinaciju, ali je, kako je to tada bilo uobičajeno, svojim pacijentima išao i u privatne posete.
Budući da je imao sasvim pristojna primanja i da je bio dobro situiran, često je znao da ne naplati siromašnim ljudima. Upravo zbog toga je bio veoma omiljen i poštovan među Novosađanima.
Osim lečenja dece, dr Jovanović je bio i izuzetno angažovan na zbrinjavanju dece siročadi. Organizovao je smeštanje u hraniteljske porodice, koje su po njegovom mišljenju pružale najbolje za zdravo odrastanje ove dece. Nije mu bilo teško da ode u posetu hraniteljskoj porodici, da se upozna sa njima, da vidi kuću i uslove u kojima će dete živeti.
Na veliku žalost, tokom Drugog svetskog rata bilo je gotovo nemoguće održati sistem smeštanja u hraniteljske porodice.
No, odmah posle rata, dr Jovanović je neumorno pristupio ponovnom uspostavljanju hraniteljskih domova i smeštaja siročadi, ali i razvoju pedijatrije u AP Vojvodini.
Njegovim zalaganjem otvorena je Dečja bolnica u Novom Sadu.
Naime, dr Đura Jovanović Kinder je još 1925. godine predlagao tadašnjim gradskim vlastima da se u Novom Sadu otvori Dečija bolnica, kao posebna ustanova koja će objediniti sve aspekte delovanja te grane medicine. Međutim, uslovi kakvi su tada vladali nisu dozvoljavali otvaranje ovakve ustanova.
Tek nakon Drugog svetskog rata su njegovi napori urodili plodom. Sa puno autoriteta je pred novim posleratnim vlastima zastupao ideju osnivanja Dečije bolnice u Novom Sadu i čak je predlagao lokaciju gde bi mogla da se izgradi zgrada za potrebe te institucije.
Tako je zahvaljujući pre svega njegovim naporima, na mestu gde se i danas nalazi, izgrađena Pokrajinska dečja bolnica, odnosno, Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.
Treba pomenuti da se pre izgradnje nove zgrade Dečje bolnice, u periodu od 1946. do 1953. godine, u zgradi poznatoj pod nazivom „Kora hleba“, nalazila se pedijatrija.
Ulica dr Đure Jovanovića Kindera je jedna od novijih ulica u Novom Sadu, izgrađena onda kada su se gradili stanovi za pripadnike snaga bezbednost na lokalitetu Jugovićevo.
Ulica je, baš kao i ceo kvart, napravljena uz poštovanje svih urbanističkih normativa, sa uređenim parking mestima, stazama za bicikle i pešake i zelenim površinama. Ono što bi se sigurno svidelo i Kinder Đuri je što svaki blokovski kompleks između zgrada ima dečje igralište.
Osim toga, u Jugovićevu neće biti samo stanovi, nego je u planu izgradnja i nove osnovne škole i obdaništa, kao i najveći atletski centar u Srbiji, tako da će i ulica Dr Đure Jovanovića Kindera tek da ispreda svoju priču.
Imamo običaj da kažemo da svaka ulica i svaki trg, u svakom gradu imaju neku svoju priču da ispričaju.
Neki put je to priča o nekom događaju iz istorije ili znamenitoj građevini, a neki put, kao u ovom slučaju, ulica priča priču svojim nazivom, čuvajući sećanje na neku ličnost.
Dr Đura Jovanović Kinder je svojim zalaganjem i radom na unapređenju zdravstvene zaštite dece i omladine ostavio neizbrisiv trag u Novom Sadu, ali i celoj AP Vojvodini. Ulica koja danas nosi njegovo ime samo je mali znak pažnje jednom velikom čoveku.
gradskeinfo