Претрага
Претрага
Close this search box.

Upoznajmo gradove pobratime Novog Sada – Tivat

Foto: Pexels

O snažnoj povezanosti dveju zemalja i naroda govori i nedavno potpisani Sporazum o saradnji Grada Novog Sada i Opštine Tivat. Ovim sporazumom Novi Sad je, posle Budve, stekao još jednog crnogorskog pobratima. Na taj način, kroz saradnju gradova, nastavlja se jačanje veza između lokalnih zajednica dveju zemalja, ali i samih zemalja.

Potpisnici sporazuma bili su Gradonačelnik Grada Novog Sada, Milan Đurić, i predsednik Opštine Tivat Željko Komnenović.

Foto: Pexels

Cilj njegovog sklapanja sastoji se u stvaranju uslova za razvoj turizma, kulture, obrazovanja, ekologije i investicija u ovim lokalnim samoupravama. Kako su oba grada turistički centri svojih zemalja, saradnja u ovoj oblasti biće od obostranog interesa i pružiće nove turističke i razvojne mogućnosti za oba grada pobratima.

Kao što je svima poznato, Novi Sad je prošle godine bio nosilac titule Evropske prestonice kulture i stekao bogato iskustvo koje će biti od velike važnosti za novog pobratima.

Naime, crnogorske opštine Budva, Tivat, Kotor i Herceg Novi pretenduju da 2028. godine budu takođe nosioci ove evropske titule. Budući da je u toku završni krug za izbor pobednika odnosno nosioca ove titule za 2028. godinu, kao i da su ove opštine ušle u najuži krug, velike su šanse da budu i izabrani.

Budući da je Novi Sad i regionalna prestonica IT industrije, kao i da je sedište Naučno-tehnološkog parka i Biosens instituta, znanje i naučno-tehnička iskustva Novog Sada biće dragoceni za Tivat.

Pored toga, težnja je da se kroz ovaj sporazum uspostavi saradnja i u organizovanju sajmova, prezentacija i seminara u svim oblastima od obostranog interesa.
Tivat
Tivat je i zvanično najsunčaniji grad Boke Kotorske, sa preko 2500 sunčanih sati u toku godine. Smešten je u centralnom delu ovog zaliva, na obali Jadranskog mora, a u podnožju brda Vrmac.

Prema poslednjem popisu, iz 2011. godine, ima oko 14 hiljada stanovnika. Bez obzira na broj stanovnika, njegov položaj na moru, kao i posedovanje aerodroma, čine ga otvorenim ka celom svetu. To je i njegova prednost, zbog koje je čest izbor turista.

Poreklo njegovog imena ni do danas nije sa sigurnošću utvrđeno, niti o tome postoji saglasnost među istoričarima.

Najčešće se smatra da je izvedeno iz imena ilirske kraljice Teute, koja je posedovala letnjikovce u ovom mestu. Drugi pak naziv izvode iz imena hrišćanskih svetaca, dok treći smatraju njegovo ime prostim prevodom keltske reči: touto, što u prevodu znači grad. Za koju god verziju da se odlučite, smatra se da nećete puno pogrešiti.

Tivat predstavlja pravi morski sklad istorije i modernizma. Naspram plejade tradicionalnih kuća i spomenika kulture, nalazi se moderno luksuzno naselje Porto Montenegro. Čak i sa druge strane tivatskog dela poluostrva Luštica nastaje još jedno moderno naselje – Luštica Bay.

Investicioni duh i modernistički razvoj Tivta jedna je od sličnosti sa našim gradom. Novi Sad od 2012. godine doživljava pravi investicioni procvat, kako kroz otvaranje 10 novih fabrika, tako i kroz sveobuhvatni ekonomski, infrastrukturni, kulturni i prosvetni razvoj.

Tivat je duž cele svoje obale izgradio dugačko gradsko šetalište Pine, koje je postalo glavno mesto okupljanja turista i meštana. Na ovom šetalištu nalaze se brojni kafići i restorani, iz kojih se može uživati sa pogledom na Bokokotorski zaliv.

Tivat poseduje i najveću botaničku baštu na južnom Jadranu, u kojoj se nalaze retke biljne vrste palmi, jela i magnolija. Ona se nalazi u okviru gradskog Mornaričkog parka, koji se prostire na gotovo četiri hektara.

Sa svojih 12 registrovanih kupališta, brojnim skrivenim uvalama, ali i modernim luksuznim naseljima, Tivat zauzima značajno mesto na turističkoj mapi Crne Gore. Neke od najlepših tivatskih plaža svakako su Plavi horizonti, Verige i Opatovo, a neki od najbrojnih njihovih posetilaca svakako su turisti iz Srbije.

Ipak ono što krasi najsunčaniji grad Boke Kotorske nisu samo sunčani dani, prirodne lepote Jadrana i njegove plaže, već i kultura. Na teritoriji opštine Tivat nalazi se 26 nepokretnih i devet pokretnih kulturnih dobara.

Da kultura živi u ovoj opštini svedoče i brojne kulturne manifestacije koje se tokom čitave godine održavaju u Tivtu. Pored najpoznatijeg festivala mediteranskog teatra Purgatorije, ovde se održavajaju i: Mediteranski karneval (u junu), Bokeljsko veče (u februaru), Tivatske ljetnje fešte (leti), Lastovske fešte (avgust), Novembarski dani (na Dan opštine Tivat, svakog 21. novembra), kao i tradicionalni Novogodišnji koncerti.

Imajući u vidu bogati kulturni život malog morskog mesta, razvijeni turizam, i investicioni progres, postaje jasnije kako su se Novi Sad i Tivat tako lako prepoznali i povezali. Kada se svemu tome pridodaju i viševekovne kulturno-istorijske spone ova dva prostora i ljudi, onda svaki razlog sklapanja sporazuma postaje kristalno čist, kao Jadransko more koje zapljuskuje naš grad pobratim.

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti