Svemirski muzej je još jedna stvar u nizu, koja je Novi Sad “popela” na lestvicu svetskih metropola. Malo ko zna tajne svemira, a na ovoj lokaciji možete da se upoznate sa neistraženim prostorom, ali i da pošaljete poruke u svemir.
Otvaranje svemirskog muzeja bio je logičan korak u desetogodišnjem postojanju Komiteta za razvoj svemirskog programa, reči su Dušana Radosavljevića, njegovog predsednika, za NS Uživo.
-Muzej nije otvoren samo za promociju nas kao organizacije, već nam je cilj motivacija dece. To je najvažnije. Poslednje dve godine došlo je do kulminacije. Na aerodromu “Veliki Radinci” pokrenuli smo izlete za decu. Preko 2.000 dece iz Novog Sada, nižih razreda osnovnih škola i vrtića, bilo nam je u poseti. Kosmički deo ih je oduševio. Pokazali smo im kako izgledaju sateliti, rakete, astronauti, a kao iznenađenje na kraju smo zajedno lansirali raketu– rekao je Radosavljević.
Kako kaže “Exit Universe” je bio istorijski momenat- najbolji evropski festival je otvoren iz svemira!
–To nikad niko nije uradio pre nas na planeti. Naša obrazovno-muzička manifestacija “Cosmodrom” doživela je veliku zainteresovanost publike- 5.000 ljudi. Tada smo lansirali 10 raketa sa Petrovaradinske tvrđave. Tada je prvi put emitovana poruka iz svemira na srpskom jeziku. Građani su mogli da pošalju poruku u svemir. Bilo je svakakvih, pa i ljubavnih. Građani još uvek mogu da pošalju poruku u svemir. Pokrenuli smo i programe u školama, kako bi zainteresovali decu i jasnije im objasnili sve o svemiru. Deca sa ovih područja su veoma talentovana, imaju potencijal- rekao je Radosavljević i dodao:
-U saradnji sa Indijom smo, 28. februara 2021. godine, lansirali tri satelita u svemir. Napravili smo strateško partnerstvo 2019. godine, kada su bili kod nas na takmičenju u lansiranju raketa. Indija ima dobro razvijeni svemirski program. Problem je kao i kod nas- motivacija dece. Imamo program, koji je u školstvu u još 62 zemlje, “Can set” raketni program, gde decu naučimo da naprave od konzerve satelit.
Slanje poruke u svemir besplatne i dostupne svima
U muzeju je izložen satelit “unity” koji je Dušan razvijao pre deset godina, replika rakete, kao i antena od 1,5 metara koja je korišćena za emitovanje poruka.
-Ova antena prati satelit u realnom vremenu, iako preleće 18.000 kilometara na sat. Takođe, u muzeju možete da vidite i odelo astronauta- koje je napravljeno- a kaciga je ruska. Naša najveća antena nalazi se na Telepu, ona je umrežena sa ostalim antenama širom sveta. Nalazi se na odličnoj poziciji, a svi mogu da je koriste besplatno i da zakazuju prelete. U svemiru ima dosta smeća i mi moramo da pronađemo način da se to reši. Takođe, pravljenje satelita podrazumeva poznavanje elektronike, programiranje – reči su Radosavljevića.
Radno vreme i lokacija muzeja
Po novom rasporedu, vrata muzeja se otvaraju petkom u 13.00 i zatvaraju u 17.00 časova, dok je radno vreme subotom i nedeljom od 10.00 do 18.00 časova.
Radni dani su rezervisani za grupne posete- vrtiće, škole i organizovane ture. Muzej svemira se nalazi na Petrovaradinskoj tvrđavi, na glavnom parkingu kod Muzeja grada Novog Sada.
M.L.