Ušuškana u podnožju Fruške gore, u središnjem delu Srema, nedaleko od Novog Sada i Beograda, nalazi se jedna od najlekovitijih banja u Srbiji. Poznata to temperaturi vode, ali i bogatim sadržajem iste, specijalna bolnica za rehabilitaciju ”Termal”, našla se visoko rangirano i po broju posećenosti, kako stranih, tako i domaćih turista.
Olimpijski bazeni sa termonileralnom vodom, najveći u Srbiji
Specijalna bolnica za rehabilitaciju “Termal” nalazi se na 25 kilometara od Novog Sada i 70 kilometara od Beograda.
– Osnovna delatnost naše ustanove je bolnica, pre svega za lečenje oboljenja lokomotornog sistema i reumatskih oboljenja. Pored toga, raspolažemo sa 190 komercijalnih ležajeva. Ono što bih istakao i što je jedan od glavnih brendova naše ustanove, to su termalni bazeni. Ovde imamo najveći termalni bazen u Srbiji, olimpijskih dimenzija. Takođe, imamo još dva otvorena bazena – jedan srednjih dimenzija, a drugi za decu. Zatvoreni bazeni takođe nose titulu najvećih termalnih bazena u čitavoj Srbiji. Imamo kongresnu salu sa 500 mesta. Sve više dajemo akcenat na kongresnom turizmu. U našu ustanovu dolaze i sportski klubovi – fudbalski, košarkaški -rekao je direktor Specijalne bolnice za rehabilitaciju “Termal”, Dragan Kosovac.
Posetiocima su na raspolaganju najmodernija fitnes sala, saune, spoljašnji, unutrašnji bazeni
– Nudimo posebne pogodnosti za grupne dolaske. U proteklih godinu dana nalazimo se na drugom mestu po broju turista, a banja “Vrdnik” je prva po dolasku stranih turista u čitavoj Srbiji. To je veliki napredak i potencijal. Naši spoljašni bazeni, umnogome se razlikuju od drugih gradskih. Ovde ste okruženi sa osam ipo hektara zelene površine. Prošle godine i ove, rekonstruisani su spoljašnji bazeni, pre početka letnje sezone. Pre tri godine, rekonstruisani su unutrašnji bazeni. Nastavljamo sa tim trendom, opremamo sobe sa najmodernijim nameštajem, rekonstruisali smo i kongresnu salu i banker salu. U toku prethodne, a početkom ove godine, rekonstruisan je i krov. Mnogo se ulaže u ovu ustanovu, kako iz naših sredstava tako i uz pomoć Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo. Uz pomoć Pokrajinskog sekretarijata za regionalni razvoj obezbeđena su sredstva za legalizaciju druge i treće etaže potkrovlja, to će stvoriti prednost da konkurišemo za sredstva za proširenje kapaciteta, s obzirom da su se postojeći pokazali kao nedovoljni- istakao je Kosovac.
Ovogodišnja prosečna popunjenost 1.500 ljudi
-Ulaz na naše bazene je 700 dinara, a postoji i popust za penzionere uz penzionerske kartice, onda je cena 500 dinara, kao i za decu. Ulaz za decu do 10 godina je besplatan. Prosečna popunjenost naših bazena u toku ove godine je bila oko 1.500 ljudi na otvorenom bazenu, to je zaista veliki broj, ostvarena je velika posećenost – reči su direktora ove ustanove.
Jedina banja u Srbiji koja ima huber aparate
– Naša specijalna bolnica “Termal” se nalazi u srcu Nacionalnog parka Fruške gore. Imamo lekovitu vodu, na kojoj pre svega zasnivamo naš glavni tretman hidro-kinezi terapija, odnosno vežbe u vodi. Osim ove terapije, mi imamo i elektru terapiju, gde su zastupljene sve vrste struja. Mi ovde imamo tim viših fizio-terapeuta koji jako dobro rade i grupne i individualne vežbe i iz tog razloga veliki broj pacijenata gravitira ka nama. Naša banja je nekada bila rudnik mrkog uglja, a kada su poplavljena okna, tada je nastao zdravstveni turizam. Iskustveno je potvrđeno, da su se prvi rudari i njihovi konji lečili rane u ovoj termomineralnoj vodi. Od tada su urađena razna ispitivanja vode, njena temperatura je 32 stepena celzijusa, a sadrži natrijum, magnezijum, kalcijum, kalijum… To je veoma dobro za lečenje naših pacijenata. Mi imamo veoma savremene aparate, a pojedine aparate nema niko u Srbiji. Takav jedan aparat je huber koji se koristi za neuromišićnu sportsku rehabilitaciju, zatim imamo laser visoke snage, šok vej, ultrazvuk za meka tkiva i zglobove, a uskoro ćemo dobiti jedan najnoviji model, a to nam je omogućila pokrajinska Vlada Vojvodine. Imamo i aparat za merenje gustine kostiju. Dostupni smo za širok krug pacijenata, ali i ne samo pacijenata, već i mladima. Oni se najčešće odluče za produženi relaks vikend – plivanje u bazenu, saune, ručne masaže… Često imamo i pacijente sa sportskim povredama, imamo i doktore koji su specijalisti sportske medicine. U proseku da bi se zalečila jedna sportska povreda potrebno je oko dve do tri nedelje, što naravno zavisi od mnogobrojnih faktora- rekla je doktorica Gordana Marošan.
nsuzivo.rs