Prema prognozama RHMZ, danas na Dunavu kod Novog Sada, očekuje se najviši vodostaj, odnosno vrh vodenog talasa.
Dunav je trenutno uzvodno od Novog Sada u stagnaciji, dok je na svom toku kroz Mađarsku u opadanju. Na teritoriji naše zemlje, tačnije od Bezdana do Novog Sada, na snazi je redovna odbrana od polava.
“Vode Vojvodine” nastavljaju sa redovnom odbranom. Prognoze su da ni na jednom delu reke vodostaj neće dostići potrebu za uvođenjem vanredne odbrane od poplava.
Redovna odbrana od poplave traje već nedelju dana i to pretežno na desnoj obali kod Sremske Kamenice, Petrovaradina i Sremskih Karlovaca, u ukupnoj dužini od 11,44 kilometara.
Ovaj vodostaj neće ugroziti Novi Sad, a Dunav je poplavio niže delove Kamenjara, Ribarskog ostrva, Šodroša, odnosno oblasti koje se nalaze u nebranjenom delu ispod nasipa.
Šta kažu brojke?
Očekivani maksimalni vodostaj kod Novog Sada iznosi 568 cm. Redovna odbrana od poplava proglašava se pri vodostaju od 450 cm, dok se vandredna proglašava kada Dunav dosegne kotu 700 cm. Na sreću, Dunav će ovog puta biti daleko ispod te kvote.
Treba napomenuti da je rekordni vodostaj na Dunavu zabeležen 1965. godine i tada je dosegao 778 centimetara, što je ujedno i najviši vodostaj u istoriji. Takođe, Dunav je i 2006. godine „prebacio“ kotu vandredne odbrane od poplava, kada je vrh vodostaja zabeležen na 736 cantimetara.
Razlog za zabrinutost nema
Trenutni vodostaj Dunava je daleko ispod nivoa vandredne odbrane od poplava. Grad danas poseduje betonske bedeme koji mogu da izdrže vodostaj na kvoti 900. Montiranjem dodatnih mobilnih panela izrađenih od čelika, ta kvota porasla bi na 1000+. Srećom, Dunav nikada nije dostigao takvu visinu vode.
vojvodinauzivo.rs