Zavod za hitnu medicinsku pomoć u periodu od 1. spetembra do 15. novembra prema statistici evidentirano je oko 25.540 poziva, koji bili upućeni zavodu za hitnu medicinsku pomoć, od tog broja kod 7.564 osoba pružena lekarska intervencija
Zoran Krulj, portparol novosadskе Hitnе pomoći za naš portal govorio je od statistici poziva, ali i o tome kako treba da reagujemo prilikom poziva hitne pomoći.
– Ono što je u statistci poziva zabeleženo, a tih poziva je ukupno evidentirano oko 25.540, oni su bili upućeni zavodu za hitnu medicinsku pomoć, od toga 7.564 lekarske intervencije. U protekla dva i po meseca evidentiran je veliki broj trauma, 305 saobraćajnih nezgoda, od toga broja 368 povređenih lica. Za period od 1. septembra do 15. novembra ukupno 197 akcidentalnih stanja koje su dogodila u Novom Sadu, gde smo intervenisali zajedno sa policijom ili vatrogasnom služnom i bili prinuđeni da određene situacije rešavamo – istakao je Krulj i dodao:
– Apelujem na sve naše sugrađane da u periodu koji je pred nama vode računa o svom zdravlju. Imunološki sistem treba permanento jačati i voditi računa, pred praznike o unosu hrane, odnosno fizičkoj aktivnosti koja mora biti dozirana i kontolisana.
Saveti za hronične pacijente
Prethodnih deset dana zabeležen veliki broj intervencija, naš sagovornik navodi da je jedan od razloga prvi pad temperature koji se do sada beleži.
– Najosetljivija kategorija stanoviništa su naši hronični pacijenti, ali i savakako zdrava populacija koja izuzetno loše tolerišu takve nagle promene kakve se upravo događaju. Ono što je kod hroničnih pacijenata karakteristično, oni loše podnose bilo kakvu promenu vremena. Mi gledamo u preventivnom smislu da savetujemo pacijente da redovno koriste terapiju kako je propisana, a u situacijama kada ona pokazuje otpore ka nekim višim vrednostima mogu da se posavetuju i pozovu 194 – reči su portparola novosadskе Hitnе pomoći.
Portparol novosadskе Hitnе pomoći skrenuo je pažnu na sve one koji pozivaju Hitnu pomoć kako da se ponašaju prilikom poziva broja 194
– Zamolio bih sve naše pozivaoce da imaju strpljenja i da sačekaju operatere da se jave na linije. Dakle, da odslušaju sve ono što je neophodno, kako bi dali podatke za povređenu ili obolelo lice, kako bi naši timovi mogli da ih adekvatno pronađu. Vrlo često se dešava da ne obavesete operatera do kraja i iz tih razloga imamo problem sa pronalaženjem obolelih ili povređenih lica, a često se ne dešava u kućnim uslovima, nego na javnim mestima – naglasio je Krulj.
nsuzivo.rs