Partizanske pesme, nastale tokom Drugog svetskog rata upisane su nedavno u slovenački registar nematerijalne kulturne baštine.
Ove pesme postale su izuzetno popularne posle rata, a inicijativu da se uvrste u registar nematerijalne kulturne baštine pokrenuo je Partizanski hor iz Ljubljane, koji je nedavno objavio na Facebooku da se odlučio na ovaj korak kako bi nekoliko stotina pesama, koje su čuvane u nekoliko biblioteka i arhivu, bile sačuvane za buduće generacije, prenosi agencija STA.
Slovenačke partizanske pesme potiču od pobunjeničkih i narodnih ratnih pesama nastalih tokom Drugog svetskog rata, navodi se u saopštenju Ministarstvu kulture Slovenije.
Prvobitno su ove ratne, revolucionarne i pobunjeničke pesme pevale vokalne grupe vojnika koje su bile deo amaterskih pozorišnih ili kulturnih grupa i izvodile su se na kulturnim događajima u partizanskim jedinicama ili na oslobođenim teritorijama.
U aprilu 1944. godine, počela je sa radom Pevajuća četa, poznata i kao Hor Invalida, u kojoj je nastupalo 17 vojnika koji su se oporavljali u partizanskoj bolnici, a potom je nastavio da ih izvodi Partizanski hor.
Posle Drugog svetskog rata, partizanske pesme bile su stub državne muzičke produkcije i deo formalnog obrazovanja.
Nakon 1991. godine, sa demokratizacijom, partizanske pesme su se izvodile uglavnom na neformalnim mestima, ali od 2020-ih, određeni horovi i pevačke grupe ponovo su otkrili partizanske pesme i njihov kulturološki potencijal.
penzionisani.rs
Šta oni čuvaju kada su 90%nili nacisti ili fašisti.Vidi “oni antifašisti’
Gari pa ovih 10% partizana je na kraju pobedilo, zato i se i ponose time… Samo kod nas pljujemo partizane danas iako su bili najbolji organizovani otpor
Podrška za Sloveniju, isto tako Srbija treba da sačuva sve Četničke pjesme i da ih zaštiti…