Претрага
Close this search box.

Drevna šuma otkrivena na više od 180 metara ispod površine u ogromnoj vrtači u Kini (FOTO)

Foto: Screenshot Tribune News/BBC Reel/Ilustracija

Ogroman drevni šumski svet otkriven je na 182 metra ispod zemlje, niz ponor u Kini. Na podzemnu misteriju naleteo je u kineskom „Geoparku“ tim naučnika za istraživanje pećina, u maju prošle godine.

Fenomen je u Kini poznat i kao ‘tiankeng’ ili ‘nebeske jame’.

Geopark je na sajtu UNESCO-a opisan kao „primarno sedimentni sa više od 60% devonskih do permskih karbonatnih stena debljine 3000 m“. Poznat je po tome što je „teritorija pećina i najdužeg prirodnog mosta na svetu“.

Pećinsku ekspediciju završio je tim koji se spustio više od 100 metara i ‘pešačio nekoliko sati da bi stigao do dna jame’

Zang Iuanhai, viši inženjer na Institutu za geologiju pri kineskom geološkom zavodu, rekao je za inostrane medije da se na lokalitetu nalazi “dobro očuvana primitivna šuma na dnu” i tri pećine u svojim zidovima.

Foto: Screenshot Tribune News

Dodali su da ponora ima dužinu od 306 metara, širinu 150 i dubinu 192 metra, sa zapreminom većom od 5 miliona kubnih metara, što znači da se zvanično može kategorisati kao velika vrtača.

Čen Liksin, vođa tima pećinske ekspedicije, rekao je da su biljke u gustom hladu do ramena i rekao da je drevno drveće koje raste na dnu visoko skoro 40 metara.

nsuzivo.rs

 

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti