Претрага
Претрага
Close this search box.

EU uložila 150 miliona evra, od planiranih 500, u rudnik litijuma u Finskoj

Foto: preentscreen Sibanye Stillwater Finska

Evropska investiciona banka (u daljem tektu: EIB) u petak je objavila da je odobren kreditni paket od 150 miliona evra za razvoj proizvodnje litijuma u ​​Finskoj za potrebe Evropske unije (u daljem tekstu: EU). Litijum se klasifikuje kao kritična sirovina za elektrifikaciju transporta, odnosno za pravljenje litijumskih baterija koje, između ostalog, pokreću i električna vozila, piše Vojvodina uživo.

Finansiranje rudarenja litijuma u Finskoj ima za cilj da pomogne EU da ispuni sve veću potražnju za litijumom zbog potrebe automobilske industrije u proizvodnji električnih automobila. Sporazum podržava uspostavljanje rudarskih i prerađivačkih objekata u oblasti Kaustinen u Finskoj.

rudnik Keliber - izvor: preentscreen Sibanye Stillwater Finska
rudnik litijuma Keliber – izvor: preentscreen Sibanye Stillwater Finska

Keliber litijumski projekat kompanije Sibanie-Stilvater ima za cilj da postane prvi integrisani proizvođač litijum hidroksida u EU posvećen direktnom snabdevanju evropskog tržišta.

Litijum za baterije smatra se kritičnom sirovinom od strane EU zbog njegovog ekonomskog značaja u oblasti transporta. Kao rezultat projekta, Keliber će postati prvi integrisani komercijalni proizvođač litijum hidroksida za baterije u EU.

Ovaj sporazum je sprvoden kroz program InvestEU, koji ima za cilj da pokrene preko 372 milijardi evra dodatnih investicija u periodu od 2021-2027. Godine, za potrebe kreiranja novih radnih mesta u EU kao i za programe koji su od velike važnosti sa države članice EU.

D:\Sanja\slike za portal\rudnik Keliber izvor preentscreen Sibanye Stillwater Finska 2.jpg
rudnik litijuma Keliber, izvor: preentscreen Sibanye Stillwater Finska

Evropska investiciona banka (EIB) ulaže 150 miliona evra, od planiranih 500 miliona evra, za finansiranje projekta Keliber Oi, finsku kompaniju za rudarenje i preradu baterijskog materijala. Keliber Oi je deo diverzifikovane grupe za rudarstvo i preradu metala Sibanie-Stilvater, u kojoj je manjinski akcionar Finiš Minerals Grup (na engleskom: Finnish Minerals Group (FMG)). Finansiranje ima za cilj da pomogne EU da ispuni sve veću potražnju za litijumom u elektrifikaciji transporta. Sporazum podržava uspostavljanje rudarskih i prerađivačkih objekata u oblasti Kaustinen u Finskoj, koja je jedna od najvećih oblasti sa rezervama litijuma u ​​Evropi.

Ističući značaj litijuma za Evropu, Evropska komisija daje garanciju za deo direktnog finansiranja u okviru programa InvestEU. Ovaj zajam predstavlja prvu podršku EIB-a za iskopavanje kritičnih sirovina u EU.

Keliber litijumski projekat kompanije Sibanie-Stillvater ima za cilj proizvodnju litijuma za baterije iz sopstvenih mineralnih resursa i postavljanje postrojenja za koncentrovanje rude litijuma, kao i rafineriju litijum hidroksida. Fabrika će po prvi put primeniti inovativni, revolucionarni proizvodni proces u komercijalnom obimu. Izgradnja fabrike je već počela, a planirano je da proizvodnja litijum hidroksida počne 2025. godine.

„Ovaj zajam je važan korak ka strateškoj autonomiji EU“, rekao je potpredsednik EIB Tomas Ostros, odgovoran za operacije EIB-a u Finskoj. „Ovo je prva rudarska transakcija za podršku kritičnim sirovinama koje finansiramo u EU, ističući da je ova tema među ključnim prioritetima EIB Grupacije. Naše partnerstvo sa Keliber litijumskim projektom kompanije Sibanie-Stilvater ima za cilj da poboljša pristup EU sopstvenim baterijskim materijalima.

D:\Sanja\slike za portal\rudnik Keliber izvor preentscreen Sibanye Stillwater Finska
rudnik litijuma Keliber, izvor: preentscreen Sibanye Stillwater Finska

Poboljšavajući pristup EU litijumu, projekat jača pristupačnost evropskih zemalja materijalu koji je potreban za kreiranje litijumskih baterija. Samostalnim razvojem litijumskih baterija EU će doprineti održivom i ekološki prihvatljivom transportu. Litijum je ključni materijal u litijum-jonskim punjivim baterijama visokih performansi za električna vozila, što direktno podržava dekarbonizaciju drumskog transporta.

Mika Seitovirta, glavni regionalni direktor Sibanie-Stilvater Europe istakao je: „Ovo je značajan korak napred za našu strategiju stvaranja litijumskih baterija u Evropi. Paket zelenog finansiranja od 500 miliona evra je ključna prekretnica za Keliber litijumski projekat kompanije Sibanie-Stillvater. Paket obezbeđuje isplativo finansiranje za završetak razvoja jedinstvenog Keliber litijumskog projekta, koji ima za cilj da bude prva integrisana litijumska operacija u Evropi. Najviše smo oduševljeni snažnom podrškom Evropske investicione banke. Očekuje se da će litijumski projekat kompanije Sibanie-Stilvater značajno ojačati evropsku samodovoljnost ovom kritičnom sirovinom u zelenoj tranziciji, piše u saopštenju EIB.

Osnovne informacije o EIB

Evropska investiciona banka (ElB) je dugoročna kreditna institucija Evropske unije, u vlasništvu njenih država članica. Finansira zdrave investicije koje doprinose ciljevima politike EU. Projekti EIB-a jačaju konkurentnost, podstiču inovacije, promovišu održivi razvoj, poboljšavaju socijalnu i teritorijalnu koheziju i podržavaju pravedan i brz prelazak na klimatsku neutralnost.

Grupa EIB, koja takođe uključuje Evropski investicioni fond (EIF), potpisala je ukupno 88 milijardi evra za novo finansiranje za preko 900 projekata u 2023. Očekuje se da će ove obaveze mobilisati oko 320 milijardi evra investicija, podržavajući 400.000 kompanija i 5,4 miliona radnih mesta.

Svi projekti koje finansira EIB grupa su u skladu sa Pariskim klimatskim sporazumom. Grupa EIB ne finansira investicije u fosilna goriva. Na putu su da ispune svoj cilj da podrže 1 bilion evra ulaganja u klimatsku i ekološku održivost u deceniji do 2030. godine, kao što je obećano u EU mapi puta. Više od polovine godišnjeg finansiranja Grupe EIB podržava projekte koji direktno doprinose ublažavanju klimatskih promena, prilagođavanju i zdravijem okruženju.

Program InvestEU obezbeđuje Evropskoj uniji ključno dugoročno finansiranje korišćenjem značajnih privatnih i javnih sredstava za podršku održivom oporavku i rastu. Takođe pomaže u mobilizaciji privatnih investicija za prioritete politike Evropske unije, kao što su evropski zeleni dogovor i digitalna tranzicija. Program InvestEU objedinjuje pod jednim krovom mnoštvo finansijskih instrumenata EU koji su trenutno dostupni za podršku investicijama u Evropskoj uniji, čineći finansiranje investicionih projekata u Evropi jednostavnijim, efikasnijim i fleksibilnijim. Program se sastoji od tri komponente: InvestEU fond, InvestEU Advisori Hub i InvestEU Portal. InvestEU fond se realizuje preko finansijskih partnera koji će ulagati u projekte koristeći budžetsku garanciju EU od 26,2 milijarde evra. Celokupna budžetska garancija će podržati investicione projekte implementacionih partnera, povećati njihov kapacitet za podnošenje rizika i na taj način mobilisati najmanje 372 milijarde evra dodatnih investicija.

Keliber – rudnik litijuma – kompanije Sibanie-Stilvater

Keliber litijumski projekat je trenutno najnapredniji litijumski projekat u Evropi posvećen sektoru snabdevanja baterija za električna vozila (EV). Sibanie-Stillvater planira da implementira najbolje dostupne tehnologije, u kombinaciji sa integrisanim poslovnim modelom i neposrednom blizinom rudarskih i rafinerijskih postrojenja, što znači da će Keliber biti među najefikasnijim svetskim proizvođačima litijum hidroksida. Očekuje se da će Keliberov projekat rudarenja litijuma proizvoditi do 15.000 tona godišnje litijum hidroksida za baterije iz sopstvene rude.

O Sibanje-Stilvoter

Sibanie-Stilvater je multinacionalna grupa za rudarstvo i preradu metala sa raznolikim portfoliom operacija, projekata i investicija na pet kontinenata. Grupa je takođe jedan od vodećih globalnih reciklera PGM autokatalizatora i ima interese u vođenju operacija ponovne obrade rudničke jalovine.

Sibanie-Stilvater je jedan od najvećih svetskih primarnih proizvođača platine, paladijuma i rodijuma i jedan je od najvećih proizvođača zlata. Takođe proizvodi i rafiniše iridijum i rutenijum, nikl, hrom, bakar i kobalt. Grupa je nedavno počela da diverzifikuje svoj portfolio u rudarstvo i preradu metala za baterije i povećala je svoje prisustvo u cirkularnoj ekonomiji, povećavajući svoju aktivnost na polju reciklaže i ponovne prerade jalovine na globalnom nivou.

Vojvodina uživo

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага