Tvejtsov glečer na Antarktiku se s razlogom naziva „glečer Sudnjeg dana“. Veći od države Florida, ova ledena masa sadrži toliko vode da naučnici predviđaju da bi njeno otapanje moglo samostalno da podigne globalni nivo mora za više od dva metra, a možda i za pet puta više od toga, ako izazove širi kolaps Antarktika.
Dve velike studije ove godine samo su zaoštrile debatu oko budućnosti glečera, kao što je istaknuto u članku “GlacierHub” Univerziteta Kolumbija.
Iako se njihovi zaključci razlikuju o tome koliko brzo će se Tvejtsov glečer istopiti, postoji konsenzus da će na kraju potpuno nestati, ostavljajući otvorena vrata za ambiciozne geoinženjerske projekte velikih razmera, kao što je izgradnja ogromne barijere.
Glečer “Sudnjeg dana” preti da potopi gradove
– Možda su to očajničke mere, ali moramo da počnemo da ih istražujemo sada. Biće nam potrebno 15 do 30 godina da shvatimo dovoljno da preporučimo ili isključimo bilo kakve intervencije – kaže Džon Mur, profesor Arktičkog centra na Univerzitetu u Laponiji.
Studija koja je objavljena sugeriše da je glečer “Sudnjeg dana” podložniji zagrevanju nego što se verovalo.
Koristeći obimne satelitske snimke, istraživači su otkrili da plime i oseke povremeno podižu glečer za nekoliko centimetara, otkrivajući njegov donji deo koji bi inače bio zaštićen morskim dnom.
Sa ovim otvorom, topla morska voda probija se ispod glečera, izazivajući ono što su naučnici nazvali “snažno otapanje” – morska voda koja se topi razblažuje slatku vodu koja se topi, snižavajući tačku topljenja rastvora i pogoršavajući topljenje.
Studija je predvidela da bi glečer mogao u potpunosti da nestane do 2100. godine Međutim, drugi dokument koji je objavljen sugeriše da je to malo verovatno, umesto toga predviđa da će se potpuni kolaps glečera dogoditi vekovima kasnije.
New!
The Thwaites Glacier thins and retreats fastest where ice-shelf channels intersect its grounding zone 📉
CryoSat helps investigate!https://t.co/2L2gId2g9c pic.twitter.com/6QMvjYQh6I
— ESA’s CryoSat mission (@esa_cryosat) November 13, 2024
Bez obzira na to, istraživači su se složili da će brzo povlačenje glečera nastaviti da se ubrzava.
Naučnici strahuju da bi, ako glečer Sudnjeg dana nestane, to moglo da izazove kolaps čitavog ledenog pokrivača Zapadnog Antarktika, potencijalno podižući nivo mora za više od tri metra.
Radikalan plan naučnika: Džinovska podvodna zavesa
Naučnici su sada smislili radikalan plan za zaustavljanje topljenja masivnih antarktičkih glečera, što može dovesti do katastrofalnih poplava na istočnoj obali Sjedinjenih Američkih Država.
Istraživači su rekli da postavljanjem džinovske podvodne zavese mogu da zgusnu veštačke glečere morskom vodom ili mogu da ohlade osnovnu stenu kako bi ublažili ulazak tople vode u “glečer Sudnjeg dana”.
🎧Did you catch this episode of Beyond the Ice featuring #Thwaites researchers?
Megan Sharp, Professor Sridhar Anandakrishnan and Dr Peter Davis, discussed their epic field work to study Thwaites Glacier, and explain what is shaping its future.
📸Rob Larter, Alex Mazur pic.twitter.com/LoOYbCwCqq
— International Thwaites Glacier Collaboration (@GlacierThwaites) November 9, 2024
Da bi izbegli ove katastrofalne poplave, istraživači predvođeni Inicijativom za inženjering klimatskih sistema na Univerzitetu u Čikagu, objavili su izveštaj u kojem su predloženu ideju nazvali „velikom inicijativom“.
Britanski startap “Real Ice” radi na ideji pumpanja morske vode od 2019. Ranije su terenska ispitivanja pokazala obećavajuće rezultate u Kanadi, međutim, njegova primena u velikim razmerama koštaće oko šest milijardi dolara godišnje i zahtevaće ogroman unos energije.
Naučnici su predložili i druga geoinženjerska rešenja za zaustavljanje topljenja glečera.
Prema nekim stručnjacima, ideje su „radikalne“ i kažu da bi geoinženjering „bilo teško ili nemoguće postići”.
blic.rs