Ovih dana u Poljskoj se dešava vrhunac sukoba dve političke opcije. Na jednoj strani je Građanska platforma poljskog premijera Donalda Tuska, dok se na drugoj strani nalazi Andrzej Duda, jedan od lidera stranke Pravo i pravda i aktuelni predsednik Poljske.
Kada je opozicija okupljena oko Građanske platforme u decembru prošle godine osvojila vlast nakon osam godina vlasti Prava i pravde, obećala je da će povratak vladavine prava Poljskoj biti njen glavni prioritet.
Kako izgleda u realnosti povratak vladavine prava?
Adam Bodnar, aktuelni ministar pravde i bivši poljski ombudsman je na čelu Tuskovog tima i određen je da predvodi lov na bivše funkcionere stranke Pravo i pravda. Prvi korak u borbi protiv političkih protivnika je svakako stavljanje medija pod apsolutnu kontrolu. U toj borbi će ostati zabeležena Bodnarova izjava: „Morali smo da likvidiramo javnu televiziju“, kao i hapšenje dvojice poslanika u predsedničkoj palati.
Od stupanja na dužnost 15. decembra, Tuskov kabinet je odmah otpustio i smenio direktore državne televizije, radija i Poljske novinske agencije. Takođe, širom Poljske se zatvaraju mediji, dok je predsednik Nacionalnog saveta za radiodifuziju naveo da se širom Poljske uništava arhiva koja obuhvata sadržaj koji nije po volji novoj proevropskoj vlasti u Poljskoj.
Ponieważ pojawiają się doniesienia o niszczeniu archiwów TVP i Polskiego Radia uprzejmie proszę wszystkich twórców, których materiały i dzieła stały się niedostępne o zgłaszanie takich faktów na adres przewodniczacy@krrit.gov.pl
Wiemy już o wycięciu portalu TVP info, zniknięciu…— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) December 25, 2023
Po uzoru na nacističke ili staljinističke dekrete, 19. decembra u Poljskoj je doneta Rezolucija o uspostavljanju pravnog poretka i nepristrasnosti i pouzdanosti javnih medija i Poljske novinske agencije, koja je dala osnov za čistke po novinskim redakcijama.
Pomenuta Rezolucija je Bartolomeju Sjenkijeviču, aktuelnom ministru kulture dala odrešene ljude da na sve ključne pozicije na medisjkom spektru, preko noći, dovede sebi lojalne ljude mimo zakonskih procedura i sprovedenih konkursa.
Za to vreme birokrate iz Brisela ćute
Zvanični Brisel se ne oglašava puno u vezi sa situacijom u Poljskoj, dok organizacije poput Helsinške fondacije za ljudska prava smatraju da su javnim medijima potrebne hitne i temeljne reforme.
Danas sa „slobodnih“ medija u Poljskoj možemo da čujemo kako su hapšenja, cenzura i progon neophodni kako bi se Poljska preoblikovala i vratila evropskim vrednostima i principima.
Postavlja se samo pitanje u kom pravcu se Evropska unija danas kreće? Evropska unija i Brisel sve više podsećaju na Evropu iz najmračnijeg perioda tridesetih i četrdesetih godina prošlog veka, dok centralističko uređenje, birokratija i apsolutna kontrola medija i ljudi danas karakteriše Stari kontinent.
Kamo srece da je i ovde tako, ali vrana vrani oci ne vadi..
Snsuživo piše o slobodi medija??? Hahahahaha