Prema njegovim rečima, situacija, čak i sa “pravnog stanovišta, zahteva hrabre odluke”
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
– U kontaktu smo sa našim srpskim prijateljima, zatražili smo hitne konsultacije. Nadamo se da ćemo u najskorije vreme dobiti odgovor – rekao je Lavrov na godišnjoj konferenciji za novinare, prenosi RIA Novosti.
Prema njegovim rečima, situacija, čak i sa “pravnog stanovišta, zahteva hrabre odluke”.
On je ocenio da SAD i EU “zavrću ruke” Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju.
– I kada predsednik (Srbije Aleksandar) Vučić kaže: ‘Nećemo skrenuti sa kursa ulaska u Evropsku uniju’, dugo godina, i svih ovih godina kao odgovor čuje: ‘Da, čekamo vas ovde, ali za to prvo morate priznati nezavisnost Kosova’, odnosno, srpski narod, srpskog predsednika pozivaju na samoponiženje. I, drugo, ‘morate se naravno pridružiti svim sankcijama Evropske unije protiv Ruske Federacije’. To znači da istovremeno kao poziv na samoponiženje zahtevaju da izdaju svog saveznika – istakao je Lavrov.
SAD žele da onesposobe Turski tok
Sjedinjene Američke Države žele da onesposobe Turski tok, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
– Sjedinjene Američke Države daju zeleno svetlo za terorističke napade na energetsku infrastrukturu, a postoje i planovi da se uništi ‘Turski tok’ – rekao je on na godišnjoj konferenciji za novinare.
On je rekao i da “Sjedinjenim Američkim Državama ne žele konkurente ni u jednoj oblasti, počevši od energetike”.
Prema njegovim tvrdanjma SAD su “dale zeleno svetlo za terorističke mere u cilju uništavanja osnova energetskog blagostanja Evropske unije i podstiču svoje ukrajinske klijente da to učine kako bi sada, posle Severnog toka, i Turski tok bio onemogućen”, prenosi agencija RIA Novosti.
Gasovod “Turski tok” sastoji od dve linije – jedne namenjene za isporuku gasa iz Rusije preko Crnog mora u Tursku, druge koja je namenjene izvozu u zemlje južne i jugoistočne Evrope.
Njegov projektni kapacitet dostiže 31,5 milijardi kubnih metara godišnje.
Gasovod je pušten u rad u januaru 2020. godine,a posle sabotaže Severnog toka, on ostaje jedini put za nesmetane isporuke ruskog goriva na evropsko tržište, navodi agencija.
Ruska vojska saopštila je juče da su ukrajinske oružane snage pokušale u subotu, 11. januara, sa devet dronova da napadnu kompresorsku stanicu Turski tok u Krasnodarskom kraju, kao i da žrtava i štete nije bilo.