Druga stvar koja muči mnoge koji čeznu da naruče nešto povoljno sa Temu-a, ali se na to ne odlučuju, jeste bezbednost i zdravstvena ispravnost tako jefitnih proizvoda. Istini za volju nije lako roditeljima da prelome i da preko Temu-a naruče kolica za bebu za 798 dinara, ako u prodavnicama u Srbiji najjeftinija “kišobran” kolica koštaju 3.500 dinara, a cene idu i do 60.000 dinara za klasična, dok za ona luksuznija treba izdvojiti i do 160.000 dinara.
I dečije patofnice preko ove aplikacije se mogu kupiti za 172 dinara, a u radnjama u Srbiji koštaju u rasponu od 1.000 pa do 3.500. Slična situacija je i sa dečijim gumenim čizmama koje se mogu pazariti na specijalnom popustu za 203 dinara, a u prodavnicama koštaju između 1.400 i 4.200 dinara.
Cena ženskih pletenih kapa je u radnjama od 1.500 do 2.600 dinara, a ko ih poruči preko kineske platforme može ih dobiti za 187 dinara.
– Ima jeftinijih stvari, ali je fora što ti moraš poručiti najmanje 1.700 dinara, pa sam primorana da naručim i ono što mi ne treba. Što se tiče garderobe koju sam kupila to su uglavnom bačene pare, ali ima i stvari kojima sam prezadovoljna, poput kupaćeg kostima – kaže Beograđanka M. K. za Kurir Biznis.
Ekonomista Aleksandar Stevanović ističe da bi kad su jeftini proizvodi u pitanju uvek obratio pažnju na kvalitet.
– Ko očekuje da će mu kolica koja koštaju 800 dinara dugo trajati sam je kriv. Otkad je sveta i veka bilo je i nekvalitetnih proizvoda i to je u 99,9 odsto slučajeva tako. Neke stvari se ne mogu nabaviti jeftino. Ali Kinezi imaju veliku ekonomiju obima i tu dobijaju jeftinu robu i ne moraju ni ići sa velikim maržama. Imaju i te velike platforme na kojima to prodaju, što je drugačije nego kada se nešto kupuje na sitno i prodaje u više objekata što nosi veće troškove. Pametno su postavili stvari, dozvoljavaju narudžbine ispod 20 evra, nema carinskih dažbina, našli su način kako da zaobiđu neke stvari i to je to – objašnjava Stevanović.
– Neke stvari su zaista kvalitetne, a za neke stvari sam bacio pare. Kupio sam alat i neke burgije su bile prva liga, dok su neki drugi alati bili bukvalno neupotrebljivi. Sunđerastu podlogu za sedenje koju nosim na stadion u Beogradu sam platio 1.600 dinara, a na Temu-u sam sličnu našao za 200 dinara. Razlika u kvalitetu je očigledna, ali i ova jeftinija služi svrsi – kaže čitalac Kurir Biznisa A. B. iz Beograda.
Jedna Novobeograđanka ističe da je garderobu preko Temu-a kupila samo jednom, ali igračke za decu kupuje redovno.
– Što se odeće tiče to su bukvalno krpe, pa sam od te kupovine odustala. Ali igračkama sam baš zadovoljna i naručujem ih i dalje, kao i neke sitnice za kuhinju – ističe J. Č. sa Novog Beograda.
Ekonomista Saša Đogović kaže da nije upozant sa cenama na aplikaciji Temu, ali ističe da je to u redu ako su oni našli neku svoju računicu u tako niskim cenama.
– Ne znam kako šta nabavljaju, ali verovatno imaju niže troškove ako im se isplati da robu prodaju tako jeftino – kaže Đogović.
espreso/Kurir