Претрага
Close this search box.

Namerno se ugojio da ne bi išao u vojsku: Vlasti ga pošteno kaznile, bolje bi mu bilo da je služio rok

Printscreen/YouTube

Muškarac iz Južne Koreje proglašen je krivim za izbegavanje služenja vojnog roka tako što se namerno udebljao. Sud u Seulu osudio je 26-godišnjeg muškarca, čije ime nije javno objavljeno, na godinu dana zatvora, a uslovno na dve godine.

Muškarac je osuđen je za kršenje Zakona o vojnoj službi, koji zahteva da svi vojno sposobni muškarci između 18 i 35 godina služe vojni rok od najmanje 18 meseci, preneo je “Bussiness insider“.

Dok se od većine južnokorejskih muškaraca očekuje da služe rok od najmanje godinu i po, nedugo po završetku srednje škole, zakon o vojnoj obavezi ima niz izuzetaka. Određene K-Pop zvezde sa državnim medaljama mogu da odlože svoju službu prema takozvanom “BTS zakonu”, koji je nazvan po popularnom bendu.

Pored toga, pojedincima se mogu odobriti izuzeća, ukoliko se oni smatraju nesposobnim za služenje zbog bolesti, mentalne ili fizičke nesposobnosti, što može uključiti i one koji su gojazni.

Dnevnik “The Korea Herald” je izvestio da je optuženi značajno dobio na težini tako što je udvostručio dnevni unos hrane i pio velike količine vode neposredno pre fizičkog pregleda. Prema navodima, muškarac je dobio ocenu dva na svom prvom fizičkom pregledu u oktobru 2017. koji je drugi najviši stepen i kvalifikovao bi ga da služi u borbi.

Ali dobio je ocenu četiri na ispitu u junu 2023. odine, što ga je diskvalifikovalo iz službe u borenoj jedinici, umesto toga mu je omogućilo da služi u bez oružja. Južnokorejski mediji prenose da je nemenovani muškarac namerenju imao više od 102 kilograma, dok je visok 167 santimetara i imao je indeks BMI 35,8 kao klinički gojazna osoba.

Raniji slični incidenti

Vojne vlasti Južne Koreje su 2017. godine navele da je registrovano 59 regruta koji su se namerno ugojili kako ne bi služili vojsku. Namerno dobijanje kilograma je najčešći načinna koji muškarci u ovoj zemlji pokušavaju da izbegnu uniformu.

Drugi najčešći način je lažiranje mentalnih bolesti, pa i namerno lomljenje kostiju ekstremiteta. Prošle godine je jedan odbojkaš osuđen na godinu dana robije jer je lažirao navode da ima epilepsiju.

Deset mladih regruta je 2008. godine osuđeno na šest meseci robije jer su vojnom zvaničniku platili da im objasni kako da uoči pregleda podignu svoj krvni pritisak kako bi lažirali medicinski nalaz. Oni nisu spavali nekoliko dana pre pregleda, pilis u puno kafe i konzumirali su puno cigareta.

Ranije ove godine jedan profesionani gejmer je pokušao da izbene odlazak u vojsku tako što se pravio da ima IQ samo 53 i da nije mentalno sposoban a nosi uniformu.

telegraf.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti