“Second hand” prodavnice podrazumevaju pristupačne cene, mogućnost dobijanja kvalitetnih komada, uštedu novca i smanjenje tekstilnog otpada. Do skoro “second hand” prodavnice u Srbiji nisu bile popularne, ali se to drastično promenilo u protekle dve godine.
Mnoge multinacionalne korporacije su osim proizvodnje garderobe, uvele u svoju ponudu i prodaju polovne garderobe.
Prema informacijama, Zara proizvodi oko 450 miliona odevnih predmeta godišnje. Zbog rasta popularnosti preowned platformi, Zara se u oktobru odlučila na ovaj ekološki korak, odnosno ponudu polovne garderobe.
Šta su preowned platforme?
“Jedan od izazova s kojima se tekstilni sektor suočava je produbljivanje veka trajanja odevnih predmeta. S ovim ciljem stvorili smo platformu pre-owned kako bismo vam pomogli da produžite vek trajanja vaših odevnih predmeta iz Zare. Kao deo naše obaveze prema održivijem modelu, ova inicijativa omogućuje vam popravljanje, preprodaju ili donaciju vaše odeće. Radi se o još jednoj akciji unutar vaše obaveze prema kružnijem modelu koji pokriva sve naše faze aktivnosti, od dizajna proizvoda do logistike i trgovine”- stoji na sajtu.
Zarina platforma “Pre-Owned” već radi u 16 evropskih zemalja, nakon što je lansirana u Britaniji u novembru 2022. godine.
U Velikoj Britaniji, Zara Pre-Owned nudi trostruku uslugu – platformu za digitalnu preprodaju, popravku Zara proizvoda i prikupljanje donacija.
Zara će u svoju ponudu uvrstiti prodaju, popravku ili doniranje polovne odeće u Sjedinjenim američkim državama do kraja oktobra, kao način da produži njihov životni ciklus i smanji otpad.
Usluga je dostupna preko prodavnica Zara, njene veb stranice i aplikacija u zemljama uključujući Španiju, Francusku i Nemačku.
Podsećamo, prethodne nedelje se u jednom beogradskom tržnom centru otvorila samouslužna Zara. Ovaj potez je izazvao lavinu komentara, a mnogi su i pohvalili ovaj poduhvat napišavši “konačno idemo u korak sa svetom”.
nsuzivo.rs