Претрага
Close this search box.

Ovo je grad najbliži SEVERNOM POLU: Ljudi se tu NE RAĐAJU I NE SAHRANJUJU, a evo šta se radi sa njima pred smrt i porođaj

Foto: Pixabay

Negde na pola puta između Norveške i Severnog pola, nalazi se skupina ostrva poznata kao Svalbard. Jedno od najsevernijih naseljenih područja na svetu, poznato je po svom surovom, udaljenom terenu sa glečerima i zamrznutom tundrom koja je dom polarnim medvedima, irvasima i arktičkim lisicama. Severna svetlost je vidljiva tokom zime, a leto donosi “ponoćno sunce” – sunčevu svetlost 24 sata dnevno.

Longjerbijen je glavni grad i najveće naselje na Svalbardu. Po svom administrativnom uređenju, najviše i podseća na prosečan grad u Norveškoj. U Longjerbijenu živi preko 2 000 ljudi, a dolaze iz 50 različitih zemalja. Na celom Svalbardu ima 2.667 stanovnika (po popisu iz 2016. godine). Polarni dan ili ponoćno sunce ovde traje od 20.04. do 23.08., a polarna noć od 26.10. do 15.02. Zimska kombinacija punog meseca i snega može pružati dodatno osvetljenje.

Ovo najveće mesto i administrativni centar Svalbarda je osnovao američki preduzetnik Džon Munro Longijer 1906. godine, kada je osnovao prvi rudnik uglja i naselje oko njega. Mesto je nazvao Longijer siti – po sebi, što je kasnije postao i zvaničan naziv svalbardskog glavnog grada i najsevernijeg naseljenog mesta na svetu.

Tlo smrznuto, telo ne može da se razgradi

Često se figurativno kaže da je na Svalbardu “zabranjeno umreti”. Dobro, nije baš zabranjeno, ali – na Svalbardu je hladno. Arktički hladno – da nekad izgleda kao da živite baš na severnom polu. Tlo je uglavnom trajno smrznuto, pa se organske stvari sporo razgrađuju – gotovo nikako. Iz tog razloga, starije i teško bolesne osobe, one koje se unapred ne odluče na kremiranje, prebacuju se na kopno, gde čekaju svoje poslednje dane.

Ni kada je porođaj u pitanju, situacija nije drugačija. Kako “nije dozvoljeno umreti”, ovde “nije dozvoljeno” ni poroditi se.

Naime, nekoliko meseci pre porođaja, trudnice se prebacuju na kopno (ako ne u Norvešku, onda u zemlju čije državljanstvo majka ima). Iako postoji bolnica u Longjerbijenu, jednostavno nije dovoljno dobro opremljena. Drugim rečima, vlast na Svalbardu ne želi komplikacije.

Nema gripa, ali ima karantina

Foto: Pixabay

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti