Jedan trgovac u Nemačkoj na internetu nudi specijalnu kovanicu od 2 evra na prodaju, a za nju traži čak 99.000 evra.
Nemački mediji javljaju da je trgovac iz Donje Saksonije objavio oglas koji je izazvao zabunu na internetu.
Reč je o “veoma retkom” novčiću od dva evra, za koji vlasnik traži 99.000 evra. U pitanju je komemorativni novčić hanzeatskog grada Bremena.
Prikazuje gradsku većnicu u Bremenu i statuu Rolanda od Bremena – simbole najmanje nemačke države i deo svetske kulturne baštine Uneska. Specijalni novčić pojavio se 2010. godine u tiražu od 30 miliona primeraka, navodi portal “muenzen.eu”.
Sajt takođe procenjuje vrednost novčića na samo tri evra. Pa kako je onda prodavac došao do astronomske cene?
Prema procenama stručnjaka, čak i najvrednija poznata kovanica od dva evra “Grejs Keli” vredi nešto više od 3.000 evra. Može li se zaista opravdati cena kovnice u Bremenu?
Prema vlasniku, da. Jer kaže da je to “monometalna varijanta”. Umesto uobičajene legure nikl-bakar-mesing, novčić je napravljen od jednog metala, što ga čini “čistim”.
Ostale ponude na malim oglasima su maksimalno 450 evra ili po dogovoru. Čak i na zvaničnim prodajnim mestima možete dobiti taj novčić za samo 12,99 evra.
Međutim, prema rečima vlasnika, njegov novčić od 2 evra je jedinstven.
– Do sada nije pronađen nijedan drugi primerak – opisuje prodavac jedinstvenu ponudu na platformi.
Ali da li je to zaista tačno i da li novčić od 2 evra vredi skoro 100.000 evra morao bi da proceni stručnjak za novčiće.
Veštak tvrdi: Ponuda je “kriminalna”
Mihael Beker, predsednik trgovinskog udruženja nemačkih prodavaca novčića, već je upoznat sa ovom kovanicom iz Bremena. Ipak, upozorava i na astronomsku ponudu. Njegove kolege u branši bi vrednost procenile na najviše 1.000 evra.
– Cene koje se ovde naplaćuju su u najmanju ruku nemoralne, ako ne i kriminalne – ljutito je rekao Beker.
Iz fotografija priloženih u oglasu ne može se zaključiti da li je ovaj novčić zaista unikat ili je hemijski tretiran, posrebren, ili na neki drugi način obrađen.
– Sa cenom od skoro 100.000, ovaj novčić svakako ne treba kupovati, rekao je Majkl Beker.
(Kurir.rs/Fenix magazin)