Nekanonska Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) u Crnoj Gori pozvala je svoje vernike da je u okolnostima nakon tragedije na Cetinju najprikladnije obeležiti praznik Hristovog Rođenja u krugu porodice, bez masovnijih okupljanja.
“Veliki crkveni savet Crnogorske pravoslavne crkve je, s obzirom na tragične okolnosti, kao i u znak poštovanja prema stradalima i njihovim porodicama, doneo odluku da se ove godine ne organizuje tradicionalno nalaganje badnjaka na Cetinju i u drugim gradovima”, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu ove nepriznate crkve.
Navode da je Sveti arhijerejski Sinod ove crkve pozvao na mir, bratsku slogu i molitvu, koja je crnogorskom narodu preko potrebna.
“Prevazilaženjem podela, zajedništvom i razumevanjem možemo izaći iz duhovne krize i graditi bolju budućnost naše države”, navodi se, između ostalog, u saopštenju.
Reč je o crkvi u kojoj se u leto 2023. godine dogodio raskol između dotadašnjeg Mihajla i grupe mlađih sveštenika predvođenih episkopom Borisom.
Unutrašnji crkveni sukob javno je kulminirao na Cetinju 3 . septembra te godine kada je stotine građana koji podržavaju episkopa Borisa Bojovića aklamacijom i skandiranje “Živeo vladika” i “Dostojan”, proglasili mitropolitom, dok su dotadašnjeg mitropolita Mihaila Dedeića naveli da se usled starosti i smanjene aktivnosti, povlači u penziju.
Dedeić je skup i ceremoniju nazvao propalim političkim mitingom, bez legaliteta i legitimiteta.
“Puč na Cetinju predstavlja gaženje Ustava CPC. Uličnim mitinzima se ne može smenjivati mitropolit i birati novi pored živog i zdravog poglavara”, naveo je Mihailo, saopštivši da ukida sveštenička prva episkopu Borisu i sveštenicima koji su podržali ceremoniju.
Deo razloga za tadašnje stanje u CPC |potpredsednik Saveta mitropolije te crkve, Stevo Vučinić video je u delovanju spoljnih faktora.
Tzv. CPC je u stalnom sukobu sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom Srpske pravoslavne crkve.
Tzv. CPC registrovana je u policijskoj stanici 31. oktobra 1993. godine na Cetinju, tokom rata na prostoru bivše Jugoslavije. Obnovili su je pripadnici političkih partija i društvenih grupa koji su se zalagali za državnu nezavisnost Crne Gore, otvoreno se suprotstavljajući srpskoj nacionalističkoj politici Slobodna Miloševića i tadašnjoj crnogorskoj vlasti DPS, koja je bila lojalna toj politici. Kada se DPS na čelu sa Milom Đukanovićem potpuno odrekla politike Miloševića, došlo je i do velike pozitivne promene u odnosu ove stranke i tzv. CPC.
Raskol koji se dogodio u leto 2023. stalno je produbljivan, pa se tako, na primer, prošlog Božića na Cetinju nalagalo više badnjaka od sledbenika ove nerpznate crkve.
U delu crnogorske javnosti ne isključuje se mogućnost da je povod za krvavi pir Aca Martinovića, kada je 1. januara na Cetinju ubio 12 osoba, a četiri teško ranio, bila rasprava o prestojećem obeležaanju Božića.
tanjug