Претрага
Close this search box.

UPOZNAJTE OMILJENE PALATE EVROPE: Od baroknog Versaja nadomak Pariza, preko Sansusi rokoko palate u Potsdamu, do gotičkih zdanja kao što je Bramov dvorac

Foto: Unsplash/Alvin David

Evropa je bogata raznovrsnim i spektakularnim dvorcima koji su svedoci njenu istorije, te odražavaju njenu kulturu i trendove u arhitekturi. Od baroknog Versaja nadomak Pariza, preko Sansusi rokoko palate u Potsdamu, pa do gotičkih zdanja kao što je Bramov dvorac u Rumuniji, kada se radi o palatama na starom kontinentu za svačiji ukus će se pronaći ponešto. Danas za vas izdvajamo neke od omiljenih palata i dvoraca Evrope, a poseta bilo kom od njih funckcioniše skoro pa kao vremeplov – momentalno ste teleportovani u davna i raskošna vremena, mnogo drugačija od današnjice.

Versaj, Francuska

Verovatno najposećenija palata u Evropi danas je Versaj, najveći dvorac u Francuskoj koji slikovito dočarava luksuzni životni stil i raskoš koji su okruživali francuske monarhe.
Foto: Unsplash/Anthony Choren

Luj XVI , “kralj Sunce” je praktično transformisao očevu lovačku kolibu u monumentalni “šato” sredinom 17. veka, a čitav vek je ovo barokno zdanje bilo politička prestonica bogatog kraljevstva, sedište kraljevskog dvora ali i dom raskošnim dvorskim zabavama. Poslednji stanari Versaja neslavno su završili – 1789. godine revolucionari su pobili dvorsku stražu, a tadašnjeg kralja Luja XVI i njegovu suprugu Mariju Antoanetu pogubili na giljotini u Parizu.

Najvažniji deo palate Versaj je Velika dvorana ogledala (Galerie des Glaces), jedna od najimpresivnijih prostorija u dvorcu. Dugačka gotovo 73 metra, ova dvorana je ukrašena brojnim ogledalima, lusterima i pozlaćenim dekoracijama, a bila je mesto održavanja značajnih dvorskih događaja.

Unsplash/Anthony Choren

Palata Versaj je izgrađena u baroknom stilu, koji je bio popularan u Francuskoj tokom 17. i 18. veka. Karakteristične crte ovog stila uključuju raskošnu dekoraciju, simetriju, monumentalne proporcije i bogate detalje. Osim velike dvorane ogledala, neki od najvažnijih eksponata u palati Versaj uključuju Kraljevsku kapelu, apartmane kraljice Marije Antoanete, kraljevsku spavaću sobu i prekrasne vrtove koji se prostiru oko palate. Danas je palata Versaj jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Francuskoj, privlačeći milione posetilaca iz celog sveta.

Alhambra, Španija

Za potpuno drugačije iskustvo treba se zaputiti na jug Španije, u Granadu, i posetiti Alhambru. Dragulj Andaluzije, ovaj mavarski kompleks palata sazidana je nadomak planina Siere Nevade kao ozidana citadela da bi se kasnije transformisala u raskošno sedište emira koji su boravili u Granadi. Palata spada u najlepše arapske građevine u Evropi i, zajedno sa vrtovima Generalife, čine glavnu atrakciju juga Španije. Iako nije tačno utvrđeno, smatra se da su zgrade na ovoj lokaciji postojale još u doba Rimljana, dok današnja forma palate uglavnom datira iz 13. i 14. veka.

Unsplash/Anthony Choren

Nakon hrišćanskih osvajanja 1492. godine džamiju je zamenila crkva, a austrijski car Karlo V je naredio da se sruši jedno krilo palata kako bi napravio prostor za ogromnu renesansnu zgradu koja i danas nosi njegovo ime. Početkom 19. veka, francuske snage vođene Napoleonom su uništile deo palate i pokušale da raznesu ceo kompleks. Radovi na restauraciji započeli su sredinom 19. veka i nastavljaju se i danas.

Najznačajniji deo Alhambre je citadela Alcazaba, koja predstavlja stari deo kompleksa sa kulama, zidinama i kapijama koje su služile kao vojnička odbrana. Unutar Alhambre nalaze se i dvorac Nasrida, koji obuhvata prelepe palate poput Palacio de los Leones (Palata lavova) i Palacio de Comares. Ove palate su ukrašene impresivnim arabeskama, mermernim fontanama, dvorištima i vrtovima, predstavljajući vrhunac islamske umetnosti i arhitekture u Španiji. Alhambra je izgrađena u islamskom arhitektonskom stilu poznatom kao mudehar, koji kombinuje elemente islamske, hrišćanske i jevrejske umetnosti.

Ovaj kompleks je simbolizovao harmoniju između različitih kultura i religija koje su koegzistirale u Španiji tokom srednjeg veka. Danas, Alhambra je jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Španiji, privlačeći milione posetilaca svojom bogatom istorijom, arhitekturom i prelepim pejzažima. Osim toga, uvrštena je u UNESCO-ovu listu svetske baštine, kako bi se potvrdio njen izuzetan kulturni i istorijski značaj.

Pena, Portugal

Unsplash/Katia de Juan

Bajkoviti dvorac Pena u Sintri, nadomak Lisabona, izranja iz guste šume na uzvišenju i često je obavijen mističnom maglom. Za ovo čudnovato zdanje iz 19. veka mnogi kažu da podseća na palate iz Diznijevih crtaća, a zbog mešavine različitih arhitektonskih stilova uključujući neogotski, neorenesansni, neomaurski i neobarokni stil teško je bilo gde pronaći slično zdanje. Nakon što je Portugal postao republika 1910. godine, palata Pena je pretvorena u muzej i otvorena za javnost.

Danas je jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Portugalu. Unutrašnjost palate bogato je dekorisana, ispunjena elegantnim nameštajem, dragocinim porcelanom i umetničkim delima, dok se eksterijer sastoji iz prelepih vrtova. Osim same palate, impresivno je i okruženje u kom se nalazi, panorama koja se pruža sa vrha brda na kom se nalazi palata, pružajući prelep pogled na Sintru i okolne predele. Palata Pena je simbol romantizma i bogate istorije Portugalije, i predstavlja nezaobilaznu destinaciju za posetioce koji žele da istraže lepotu i kulturu ovog dela sveta.

Autor teksta: N. K./Gradske info

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti