Satelit bez kontrole, poznat kao ERS-2, koji je lansiran pre gotovo 30 godina, danas će pasti na Zemlju prema rečima naučnika. Evropska svemirska agencija (ESA) ističe da je nemoguće predvideti kada i gde će se to tačno dogoditi, budući da je ponovni ulazak u atmosferu prirodan i nekontrolisan od strane ljudi.
ERS-2 bi trebao da se raspadne na komade, a većina tih komada trebalo bi da izgore tokom prolaska kroz atmosferu.
ESA je u ponedeljak objavila poslednju prognozu, predviđajući da će satelit ponovo ući u atmosferu u sredu u 11:14 ujutru po istočnom vremenu, odnosno u 15:19 GMT, a to je 16:19 po našem vremenu, sa mogućim odstupanjem od 19 sati zbog nepredvidljive solarne aktivnosti.
ERS-2 spotted! 📸🛰️
The ESA satellite is on a tumbling descent that will lead to its atmospheric reentry and break up this week.
These images of ERS-2 were captured by @heospace for @spacegovuk using cameras on board other satellites.#ERS2reentry pic.twitter.com/GTuubP6apJ
— ESA Operations (@esaoperations) February 19, 2024
Fotografije satelita, napravljene između 14. januara i 3. februara, pokazuju da je ERS-2 bio na visini od preko 300 kilometara. Trenutno se nalazi na visini od oko 200 km i pada brzinom od preko 10 km dnevno, sa rapidnim ubrzanjem. Očekuje se da će početi da se raspada kada dosegne visinu od 80 km, a zatim će veći deo izgoreti tokom ulaska u atmosferu. Iako postoji mogućnost da neki fragmenti stignu do površine Zemlje, najverovatnije će pasti u okean.
ERS-2 (European Remote Sensing satellite) is coming back home.
🚀ERS-2 was launched in 1995
⏰@esa retired it in 2011, lowering its orbit to minimise the risk of collision with other satellites, and fully passivated the satellite
🌎After 13 years of orbital decay, mainly… pic.twitter.com/aRh5FpVsYL
— ESA Earth Observation (@ESA_EO) February 5, 2024
ESA tvrdi da su rizici povezani sa padom “veoma niski” i da fragmenti nisu ni toksični ni radioaktivni.
ERS-2 je lansiran 21. aprila 1995. godine, a njegova misija je završena 2011. godine. Nakon 16 godina rada, ESA je odlučila da ga izbaci iz orbite kako bi smanjila šanse za sudar sa drugim objektima u svemiru.
b92.net