Od Olimpijskih igara u Los Anđelesu prošlo je četiri decenije. Mediji su tada navodili da je ni na jednu Olimpijadu nikada nije došlo toliko novinara, a gradskoj upravi bilo je zabranjeno da jedan cent od poreskih obveznika ode na finansiranje najvećeg sportskog događaja na svetu.
To je bio jedan od razloga zašto su se 23. Olimpijske igre smatrale za prvo privatno takmičenje u svojoj istoriji. Organizator nije bila SAD, već grupa građana i poslovnih ljudi. Jedan od sponzora bili su Mek Donalds, koji je finansirao plivački stadion i IBM kompjuteri.
Nije se gradilo ni olimpijsko selo, već su se koristila tri postojeća objekta.
Te godine Olimpijske igre obezbeđivalo je 16.000 policajaca, kao i 8.000 pripadnika privatnog obezbeđenja, jer se postojala sumnja da se ne desi Mihnenska tragedija iz 1972. godine, kada su pripadnici palestinskih terorista ušli u zgradu u kojoj su bili smešteni izraelski sportisti i ubili dvojicu, a devetoro držali kao taoce. Međutim, na igrama u Moskvi, četiri godine pre, bilo je osam puta više odbrambenih snaga.
Zanimljivi su podaci da su se tokom tih OI bilo iskorišćeno 22,5 tona bifteka, 10 tona kobasica, šest tona jastoga, 10 tona pirinča i 136 tona banana.
Jugoslaviji je ovo bilo 15. učešće na letnjim Olimpijskim igrama i tada su sportisti nekadašnje zemlje osvojili ukupno 18 medalja- sedam zlata, četiri srebra i sedam bronzi.
Zlatne medalje osvojene su u vaterpolu, boksu, ženskom i muškom rukometu, kanuu, kajaku i rvanju.
yugopapir.com/nsuzivo.rs