Претрага
Претрага
Close this search box.

VREMENA SE MENJAJU Kinezi svoje ljubimce šalju da „rade“ u kafićima i zarađuju za grickalice

Foto: Pexels

Kućni ljubimci u Kini zarađuju „novac za grickalice“ u kafićima dok ih vlasnici šalju na posao.

Ane Ksue je sredinom septembra poslala svog psa, dvogodišnjeg Samojeda po imenu OK, na njen prvi radni dan. Njena poslodavka? Kafić za pse u Fudžou, u jugoistočnoj Kini.

– Osećam se kao roditelji koji šalju decu u školu – rekla je 27-godišnja doktorantkinja za CNN dok je ostavljala OK na njen novi honorarni posao.

Ksue je želela da njen pas „iskusi drugačiji život“, jer ona i njen partner obično nisu kod kuće vikendima.

– Slanje OK u kafić je dobitna kombinacija. Ona se igra sa drugim psima i neće se osećati usamljeno – rekla je.

Kafići za kućne ljubimce su veliki biznis u Kini. Posetioci imaju priliku da se druže sa životinjama koje slobodno šetaju po lokalu, što omogućava vlasnicima da naplaćuju više za to iskustvo. Gosti kineskih kafića za mačke i pse obično plaćaju ulaznicu, koja se kreće od 30 do 60 juana (4-8,5 dolara) po osobi, ili samo moraju da naruče nešto, poput šoljice kafe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pumpkin🎃南瓜 (@pumpkin__channel)

Pored toga što je okružena prijateljima za igru, Ksue kaže da im posao u kafiću omogućava da uštede novac. Ako je ostave kod kuće, moraju da uključuju klima-uređaj ceo dan, što može biti skupo.

– Leta u Fudžou mogu biti nemilosrdna – dodala je.

– Moja OK je zvezda kafića – rekla je njena vlasnica, Ane Ksue.

Ksuina ideja može delovati nekonvencionalno, ali to je rastući trend u Kini. U kineskom jeziku se to zove „Zhengmaotiaoqian“, što znači „zarađivanje za grickalice“.

Izraz dolazi iz ideje da kućni ljubimci zapravo rade – bilo honorarno ili puno radno vreme – u kafićima za mačke i pse, a zatim se vraćaju svojim porodicama uveče, baš kao ljudi.

Iako trend zarađivanja za grickalice može izgledati simpatično i zabavno, on je i znak promena u vremenu. Prema Goldman Saksu, očekuje se da Kina do kraja godine ima više kućnih ljubimaca nego mališana.

Poslednjih meseci vlasnici kafića i kućnih ljubimaca objavljuju oglase za zapošljavanje i CV-e na Xiaohongshu, kineskom odgovoru na Instagram.

U jednoj viralnoj objavi pod naslovom „Kolika je plata za rad u kafiću za mačke?“, vlasnik kafića za mačke je napisao:

– Mnogi ljudi kažu da žele da pošalju svoje mačke da rade u našem kafiću za mačke. Ako je tako, dozvolite da vam predstavim platu u našem kafiću, jer smo upravo platili neke od naših starih zaposlenih – naveo je on.

Prema šaljivoj objavi, koja je prikupila stotine lajkova, sivo-bela mačka po imenu Datou („velika glava“) dobila je pet konzervi hrane za mačke „nakon oporezivanja“.

– Traže se zaposleni mačori –  napisao je drugi vlasnik kafića u objavi na Siangšu koja je dobila više od 100 lajkova i 600 komentara.

– Tražimo zdrave, dobroćudne mačke –  dodao je vlasnik. – Nudimo grickalicu dnevno i 30 odsto popusta za prijatelje vlasnika ljubimca- kaže vlasnik.

CNN je kontaktirao nekoliko vlasnika kafića za komentar.

Što se tiče Xue, kaže da je naišla na objave o kafićima za pse na Xiaohongshu i mislila da bi bilo zabavno da pošalje OK da radi. Ubrzo je našla jedan u Fudžou po imenu „Jezonghui“ i poslala poruku vlasniku. Zatim je došlo vreme da pripremi OK za razgovor za posao.

– Vlasnik kafića je posmatrao OK oko sat vremena da vidi kako se ponaša sa mušterijama i da li se slaže sa ostala četiri psa- rekla je Xue za CNN.

Očigledno je da je proces selekcije prošao dobro – lepa bela Samojed dobila je „posao“.

– Moja OK je zvezda kafića –  rekla je.

‘Prilagodljiva i odlična u predenju’ Prema njenom vlasniku, Zhang Bu’er je visoko zapošljiva mačka koja je spremna da radi za hranu ili grickalice.

Neki nisu imali toliko sreće kao OK u potrazi za poslom.

Ksin Ksiin, 33-godišnja učiteljica u međunarodnoj osnovnoj školi u Pekingu, ima dve mačke (jednu crno-belu i jednu narandžastu), kao i psa rase Shiba Inu.

Ona traži posao za svog dvogodišnjeg crno-belog mačka po imenu Žang Bu’er, što znači „nije glup“ na kineskom.

Ksin je objavila CV svoje mačke na Sijanošeng 8. septembra, nadajući se da će naći posao za njega u kafiću za mačke, ali za sada nije imala sreće.

-On je privržen i odličan u predenju! Mačak izabran od Boga da radi u kafiću za mačke Ksin je napisala u Žang Bu’erovom rezimeu, napominjući da „samo očekuju nekoliko konzervi hrane za mačke ili grickalice kao platu“.

– Mislila sam da će mi se vlasnici kafića javiti – sada izgleda da moram da preuzmem inicijativu i pošaljem (mačkov) CV- rekla je za CNN.

Ksin kaže da Žang Bu’er provodi dane spavajući, a noću pravi buku i ometa nju i njenog muža.

Još iritantnije zaKsin je to što bi Žang Bu’er uvek legao na njen laptop dok je radila prekovremeno.

– Samo bi se izvalio, gledajući me kako radim kao konj – rekla je, u šali.

– (Moj muž i ja) želimo da on bude radna mačka, da oseti kako je to truditi se i da zaradi svoju hranu- dodala je ona.

Ksin kaže da troši oko 500 juana (71 dolar) mesečno za ishranu svojih mačaka.

– Mislim da mu je (Žang Bu’eru) previše dosadno tokom dana-rekla je.

Prvi kafić za mačke u Kini otvoren je u južnom gradu Guangdžou 2011. godine, a broj sličnih objekata u zemlji raste za 200c odsto godišnje, prema CBNData, državnim finansijskim novinama.

Do 2023. godine, u zemlji je bilo više od 4.000 kompanija povezanih sa kafićima za mačke.

bizportal.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti