Vid im se značajno pogoršao tokom pandemije.
Globalno istraživanje u kojem je učestvovalo više od pet miliona dece i tinejdžera iz 50 zemalja na svih šest kontinenata pokazalo je da im se vid tokom vremena konstantno pogoršava, zbog čega danas svako treće dete pati od kratkovidosti ili ne vidi jasno predmete u daljini.
Miopija ili kratkovidost, postaje sve veći problem javnog zdravlja na globalnom nivou koji će uticati na milione dece do 2050. godine, upozoravaju istraživači.
Deca iz Azije najviše imaju problema sa kratkovidošću – od miopije boluje 85 odsto dece u Japanu, 73 odsto u Južnoj Koreji.
Sa druge strane, mladi u Paragvaju i Ugandi skoro da nemaju ovaj problem, naime samo jedan odsto dece boluje od miopije.
Kada je reč o zapadnim zemljama podaci su sledeći: U Velikoj Britaniji, Irskoj i SAD -u od kratkovidosti pati 15 odsto tinejdžera i dece.
Za 30 godina kratkovidost se utrostručila
Istraživanje je pokazalo da se miopija utrostručila među mladima između 1990. i 2023. godine, a značajan porast kratkovidosti kod dece primećen je posebno nakon pandemije.
Miopija obično počinje u detinjstvu, tokom osnovne škole, i ima tendenciju da se pogoršava sve dok organ oka ne prestane da raste, što je oko dvadesete godine. Ako se ne otkrije i ne leči, obično brzo napreduje. Rana intervencija u prevenciji miopije može usporiti ili čak zaustaviti progresiju miopije kod deteta.
Više izložene devojčice i mlade žene
Zanimljivo je i to da su devojčice i devojke više izložene razvoju miopije od dečaka i mladića jer većina njih manje vremena provodi na otvorenom, bilo da se radi o aktivnostima u školi ili kod kuće, pokazalo je istraživanje.
Takođe treba napomenuti da razvoj devojčica, što znači pubertet, počinje ranije, što znači da su one u ranijem uzrastu sklonije kratkovidosti od dečaka.