Japan je otpočeo sa bacanjem više od 1,3 miliona tona radioaktivne vode u Tihi okean – a eksperti upozoravaju da ona „ima potencijal da izazove mutacije koje se vide u Černobilju“.
Otpadna voda se trenutno nalazi u nacionalnoj nuklearnoj elektrani Fukušima, koja bi trebalo da bude povučena i mora da se očisti da bi se sprečilo slučajno curenje.
Kontaminirana voda je filtrirana da bi se uklonili izotopi, ostavljajući samo tricijum i ugljenik-14, koji su radioaktivni izotopi vodonika i ugljenika koji se ne mogu lako ukloniti iz vode
Timoti Mouse, istraživač sa Univerziteta Južne Karoline, rekao je za Dejli mejl da “tricijum i ugljenik-14, zajedno sa drugim radionuklidima, koji uzrokuju rak, imaju potencijal da izazovu mutacije, rak i razvojne deformacije, kao što se vidi u Černobilju.’
-Nažalost, trenutno ne postoji proces koji bi omogućio industrijsko uklanjanje tricijuma iz kontaminirane vode- istakao je ovaj istraživač.
On daje dve alternative- da se nastavi sa njegovim skladištenjem dok prirodni radioaktivni raspad ne smanji koncentracije na veoma niske nivoe (za 50-100 godina) ili da bude fiksiran u podlogu (npr. beton) tako da se ne može akumulirati u ekosistema.
Tricijum je gas bez boje i mirisa sa poluživotom od oko 12 godina. Može ući u telo udisanjem, gutanjem ili apsorpcijom kroz kožu i povećava rizik od raka ako se konzumira u izuzetno velikim količinama.
-Na osnovu našeg pregleda literature, otkrili smo da, ako se proguta, apsorbuje ili udiše, tricijum u bilo kom obliku može izazvati genetska oštećenja (tj. povećane stope mutacija), rak, razvojne nedostatke, smanjenu plodnost ili čak sterilitet i smanjenu dugovečnost- rekao je Mouse.
Černobilj, elektrana na periferiji Pripjata, doživela je ogromnu nesreću u kojoj se jedan od reaktora zapalio i eksplodirao, šireći radioaktivni materijal u okolinu. Od tada su izložene životinje razvile deformitete i genetske promene, a stanovnici su pogođeni rakom.
nsuzivo.rs