POSLEDNJI EURO ZA SRBIJU BIO JE PRE 24 GODINE – PODSETIMO SE KAKO JE TO IZGLEDALO (VIDEO)

Remijem protiv selekcije Bukarske reprezentacija Srbije osigurala je učešće na predstojećem Evropskom prvenstvu prvi put nakon 24 godine. Mnoge generacije rođene su, i odrasle, bez da vide Srbiju na smotri najboljih evropskih ekipa, a to je pravi razlog da se prisetimo kako je to izgledalo davne 2000. godine.

Evropsko prvenstvo 2000. godine održavalo se u Holandiji i Belgiji, a naš predstavnik bila je Jugoslavija, koju su tada činile Srbija i Crna Gora.

Legendarna imena na svakom koraku

Kvalifikacioni ciklus za EURO 2000 Jugoslavija je započela sa Milanom Živadinovićem, poznatijem kao Bard, ali ga je u toku 1999. godine zamenio Vujadin Boškov.

Što se igrača tiče, tadašnji plavi dres nosili su Siniša Mihajlović, Slaviša Jokanović, Ljubinko Drulović, Predrag Mijatović, Savo Milošević, Dejan Stanković, Ivica Kralj, Miroslav Đukić, Albert Nađ, Mateja Kežman… a kapiten je bio aktuelni selektor reprezentacije Srbije – Dragan Stojković Piksi.

Grupna faza vredna pamćenja i dobro poznati fenomen „nepovoljnog suđenja“

Kada su izvučene grupe bilo je jasno da Jugoslavija ima dobre šanse za prolaz ukoliko pokaže svoj kvalitet. Protivnici su bili Španija, Norveška i doskorašnja članica Jugoslavije – Slovenija.

Prvi meč bio je upravo protiv Slovenaca i u pitanju je bio pravi spektakl.

Srpska reprezentacija gubila je 3:0 već u 57. minutu, ali je sve postalo gore u 60. kada je Siniša Mihajlović dobio drugi žuti karton, te je isključen.

Ipak, Jugoslaviji je bilo potrebno svega petnaestak minuta da sa igračem manje okrene stvari na terenu. Najpre je u 67. minutu Milošević smanjio na 3:1, tri minuta kasnije je Drulović pogodio za 3:2, da bi već u 73. minutu Milošević novim golom izjednačio i postavio, ispostaviće se, konačni rezultat.

Rutinski sa Norveškom

U meču sa Norveškom imperativ je bila pobeda, a tako je i bilo. U dosta tvrđem meču od onog sa Slovencima, te samo jednim golom, Jugoslavija je ostvarila rutinski trijumf.

Strelac jedinog gola bio je, ponovo, Savo Milošević, u osmom minutu, a plavi su bez problema sačuvali svoj gol i uzeli sva tri boda.

Španska sapunica i „uobičajene scene“

Duel sa Španijom bio je duel odluke. Španci su porazom od Norveške zakomplikovali svoju situaciju u grupi, te imali samo tri boda i treće mesto iza nordijaca i Jugoslavije u grupi.

U napetom meču u Brižu Jugoslavija je prva došla do prednosti, golom Miloševića u 30 minutu. Ipak, radost je trajala kratko, Alfonso je izjednačio već osam minuta kasnije.

Nova prednost za nas stigla je u 50. minutu fantastičnim golom Dejana Govedarice, ali ovog puta slavlje je bilo još kraće, jer je Munitis izjednačio samo minut kasnije.

Situacija se zakomplikovala i kada je sudija Žil Vesije 10 minuta kasnije Jokanoviću pokazao drugi žuti karton i isključio ga sa meča.

Treće vodstvo, sa igračem manje, donosi nam Komljenović u 75. minutu, a Španci ovoga puta nemaju brzi odgovor.

Meč je ušao u dramatičnu završnicu iako je Jugoslavija imala 10 igrača na terenu. Ivica Kralj imao je nekoliko sjajnih odbrana, ali onda sudija u 94. minutu pokazuje na belu tačku.

Kontroverzno dosuđen penal koristi Mendijeta da izjednači rezultat, ali tu nije bio kraj. Igralo se, uprkos isteku nadoknade vremena, još malo, a narodski rečeno „dok Španija ne da gol“. Tako je i bilo.

Alfonso je nakon „bunarenja“ Španaca pogodio volej sa ivice šesnaesterca, doneo tri boda Špancima i odveo ih u nokaut fazu.

Nokaut faza protiv domaćina – nemoguća misija

Jugoslavija je nakon poraza od Španije dalje prošla kao druga u grupi, što ju je uparilo sa Holandijom, jednim od domaćina turnira.

Težak posao pred našom reprezentacijom, ispostaviće se, bio je nemoguć.

Holanđani su na poluvremenu vodili 2:0 golovima Patrika Klajverta. Drugi deo igre započeo je autogolom Govedarice u 51. minutu, a naša reprezentacija nastavila je da tone.

Klajvert je postigao het-trik u 54. minutu, da bi „petardu“ ozvaničio Mark Overmars u 78. minutu. Overmars je povećao i na 6:0 pred sam kraj, da bi Savo Milošević postigao počasni pogodak u 90. minutu i postavio konačnih 6:1.

Savo Milošević do kraja Evropskog prvenstva ostao je najbolji strelac turnira zajedno sa Klajvertom.

Tako je to izgledalo pre 24 godine.

Za više od dve decenije promenilo se mnogo toga, što u fudbalu, što u svetu.

Danas, Srbiju predvodi kapiten tadašnje reprezentacije, Dragan Stojković Piksi. I mnogi drugi iz te generacije postali su treneri – Mihajlović, Stanković, Milošević, Jokanović, Drulović, Đukić, Saša Ilić samo su neki od njih.

Igra Srbije kroz kvalifikacije za EURO 2024 nije bila najblistavija, pa ostaje pitanje da li „orlovi“ mogu bar ponoviti poslednji rezultat naše nacije na Evropskom prvenstvu.