Direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović izjavio je danas da Srbija tokom predstojeće zime imati dovoljnu količinu gasa i električne energije, istakavši da je u našoj zemlji cena gasa najpovoljnija u Evropi i da ona za stanovništvo neće rasti.
Bajatović je za RTS rekao da će cena gasa i za privredu biti slična trenutnoj, koja se kreće od 75 do 85 dolara po barelu nafte brent.
– Srbija će biti cenovno stabilna, imaće dovoljne količine gasa. Ono što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao, imamo šest miliona metara kubnih dnevno, plus dva miliona što smo sad dodali u pregovorima sa ruskim kompanijama, plus tri miliona i dodali su nam pet miliona – rekao je Bajatović.
On je naveo da Srbija dnevno ima ukupno 13 miliona metara kubnih gasa, a uz to 380 miliona metara kubnih u Banatskom dvoru, kao i 163 miliona u Mađarskoj.
Govoreći o energetskoj bezbednosti Evrope, Bajatović je rekao da je ona i dalje zavisna od od gasa – što direktno za grejanje, što za rad gasnih centrala iz kojih se pokriva najmanje petina potrošnje električne energije.
On je dodao da je potrošnja gasa narasla u industriji, dok je u Evropi cena gasa porasla 16 posto, kao i da će se do prvog kvartala sledeće godine plaćati 450 dolara za 1.000 metara kubnih gasa.
– Nema snabdevanja ako imate odgovarajuću potrošnju, a Evropa je energetski siromašna – rekao je on.
Bajatović je dodao da je problem što Japan nema ograničenja u uvozu američkog gasa, te da se vodi politika deindustrijalizacije Evrope, kao i da se Nemačka i Poljska vraćaju na ugalj.
– Ne možete se u energetici baviti birokratijom. Neće biti dovoljno gasa u Evropi, a mi 63 odsto gasa kupujemo po naftnoj formuli, te možemo oceniti da će Srbija biti cenovno stabilna i da će imati dovoljno gasa – rekao je Bajatović.
Govoreći o četiri toplane koje imaju neizmirena dugovanja – u Vrbasu, Jagodini, Senti i Bečeju, Bajatović je rekao da one ipak dobijaju energente.
-Naša kompanija nikad nikom nije isključila gas i neće, bez obzira na sve. Nekome smo pustili gas i bez ugovora, ko da se smrzne – bolnice, vrtići? Lokalne samouprave se nisu odgovorno ponašale. Prezadužene su – rekao je Bajatović, dodajući da, iako nema para za socijalnu politiku, “Srbijagas’ ne stoji loše” i da, ipak, neće biti isključenja.
Govoreći o proširenju skladišta gasa “Banatski dvor”, Bajatović je rekao da će biti četiri nova kompresora, 12 novih bušotina, kao i da će se uraditi nova linija za proizvodnju.
– Ako sve uradimo, “Banatski dvor” će imati i veći kapacitet. Radimo da za tri godine skladištimo milijardu i po kubika gasa – rekao je Bajatović.
On je dodao da na priključak čeka više od 70.000 ljudi, ali i da nedostaju ljudi koji će raditi na tome i koji prvo treba da se obuče za taj posao.
Telegraf Biznis/Tanjug