Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je akademska zajednica jedan od najvažnijih segmenata društva, da je iskrena studentska borba uvek dobrodošla i da je dobra za demokratiju u zemlji, i poručila da očekuje da dekani preuzmu odgovornost nakon ispunjenja studentskih zahteva i razgovaraju sa studentima.
Ona je u izjavi za Tanjug istakla da sada očekuje od dekana, koji su podržali četiri zahteva studenata koja su ispunjena, da založe svoj autoritet i vrate se svom poslu – a to je stvaranje novih stručnjaka i ljudi koji će u budućnosti voditi Srbiju.
– Predsednik Vučić je sinoć poslao jasnu poruku koja se meni dopada – mi od ponedeljka nastavljamo sa našim poslom. Ispunili smo sve zahteve, tih zahteva je bilo četiri, a ne četiristo četrdeset i četiri. Dakle, lako može da se proveri koliko je zahteva bilo i da li su oni ispunjeni. Svako sa malo zdravog razuma i poštenja može da vidi da su sva četiri zahteva ispunjena. Dalje igranje mačke i miša govori samo o tome da su to sve samo izgovori za nastavak protesta i da je to politički protest. To onda nikakve veze nema sa legitimnom i uvek dobrom studentskom borbom, onda se radi o formi, a ne o suštini. Dakle, bila su četiri zahteva, četiri zahteva su ispunjena. Očekujem da, u skladu sa odgovornošću koju su preuzeli neki od studenstkih lidera, da se drže toga. Mislim da je to i dobro za našu demokratiju. Ukoliko se protesti nastave, to je dokaz da se radi o nečemu drugom, a ne o studentskoj borbi – rekla je predsednica parlamenta.
Brnabić je kazala da su sada na potezu rektori i dekani koji su podržali studentske zahteve koji su ispunjeni.
– Akademska zajednica je, po mom mišljenju, jedan od najvažnijih segmenata društva, posebno visoko školstvo. Biti rektor jednog univerziteta je čast i odgovornost koja je jedna od najvažnijih u jednom društvu. Biti dekan jednako tako. Ukoliko je većina njih podržala zahteve studenata, onda i oni moraju da preuzmu odgovornost. Oni moraju da razgovaraju sa svojim studentima, ulože svoj autoritet i kažu da moraju da pokažu ozbiljnost i odgovornost. Imali ste četiri zahteva, mi smo vas podržali, oni su ispunjeni – u redu je, vraćamo se na nastavu, vraćamo se onome što moramo da isporučimo za čitavo naše društvo. A to je stvaranje novih stručnjaka, to je stvaranje sledećih generacija koje sutra treba da vode Srbiju. To nisu blokade fakulteta u odnosu na ono što vama u tom trenutku padne na pamet. To nije demokratsko društvo i to nisu demokratske prakse. Moje pitanje upućeno dekanima jeste – zahtevi su ispunjeni, šta ćete vi sada uraditi – navela je Brnabić.
Predsednica skupštine je poručila da će Srija umeti da sačuva institucije i vladavinu prava, te da čak i ukoliko su ovi protesti politički protesti, konačni cilj nije jasan.
– Nije mi jasno šta su politički ciljevi. Politički cilj može biti promena vlasti, ali samo demokratskim putem. Jedan način je savetodavni referendum o kome je govorio predsednik Vučić, koji bi pokrenula Narodna skupština sa 126 potpisa poslanika, na kome bismo pitali građane da li žele da pokrenemo proceduru opoziva. Ukoliko većina kaže da – Aleksandar Vučić odmah podnosi ostavku. Drugo rešenje su vanredni parlamentarni izbori, ali ukoliko pričamo o njima kao političkim predstavnicima, zabrinjava što oni to ne žele. Videćemo u ponedeljak da li su protesti bili politički ili ne – rekla je ona.
Brnabić je poručila da Srbija neće biti zemlja u kojoj se pravda deli na ulici.
– Srbija će umeti da sačuva svoju unutrašnju stabilnost, Srbija će umeti da sačuva i dodatno ojača svoje institucije jer smo mi to nasledili od nekoga pre nas, i treba da ih ostavimo jače nekome ko će doći nakon nas. Srbija će umeti da sačuva vladavinu prava – zaključila je Brnabić.
tanjug.rs