Novogodišnji praznici nam se bliže. Većina građana već sada ima plan, a neki su i rezervisali svoje mesto na kom žele da provedu novogodišnju noć. Oni koji žele da provedu Novu godinu u Srbiji najčešće se odlučuju za neku od naših planina, osim planina, srpske banje su takođe jedna od posećeniji destinacija tokom praznika.
Banje u našoj zemlji bude interesovanje i kod stranih i kod domaćih turista. Razlog tome su vrlo pristupačne cene i bogat sadržaj. Iz Udruženja banja Srbije za “Blic Biznis” su otkrili kakvu posećenost očekuju povodom nadolazećih praznika, ali i kakve cene čekaju naše građane u banjama širom Srbije.
– Tokom meseca novembra ne očekujemo povećanju posećenost turista, ovaj mesec se ne razlikuje drastično od ostalih zimskih meseci kada je reč o posećenosti i broju turista, rekli su za Blic predstavnici Udruženja banja Srbije.
Dodaju i da su sve banje apsolutno spremne za predstojeće praznike i goste koje očekuju.
– Sve banje u Srbiji spremno dočekuju goste za doček Nove godine, a cene zavise od nivoa kvaliteta smeštaja i usluge. U svakom slučaju, cene su pristupačne svim slojevima stanovništva.
Kako kažu iz ovog Udruženja, srpske banje nisu meta samo domaćih turista, već je posećenost i stranih turista na zavidnom nivou.
– U zimskom periodu su cene u banjama na nivou ili su niže od cena leti, i pored povećanih troškova poslovanja. Ovo zbog toga što naše banje teže ka produženju turističke sezone i tokom zime, jer jedine mogu da budu „all season“ turističke destinacije.
Iz Udruženja banja Srbije kažu da su standardno najposećenije banje Vrnjačka Banja, Sokobanja i Banja Koviljača.
Top 5 najposećenijih banja tokom cele godine
Kada je reč o turističkom prometu, pa i drugim statistički podacima, Udruženje banja Srbije u svojim analizama koristi jedino podatke Republičkog zavoda za statistiku. U tom segmentu Vrnjačka Banja i Sokobanja tradicionalno ostvaruju najviše noćenja domaćih gostiju. Prate ih banja Koviljača, Prolom, Lukovska, Atomska, Kanjiža, Ivanjica, Rusanda i mnoge druge banje, rekao je Vešović
Osim dobro poznatih banja iz ovog udruženja su izdvojili i one banje koje konstantno napreduju i u kojima je poseta sve veća kako vreme prolazi. Vešović je i istakao da broj noćenja nije jedini pokazatelj kvaliteta određene banje.
Sve ozbiljniji učesnik u statistici je stara-nova banja: Kuršumlijska banja.
Međutim, ostvarena noćenja nisu jedini pokazatelj kvaliteta jedne banje, jer neke od njih mogu biti „top“ kada je reč o uspehu u lečenju.
Naše banje su većinom zdravstvene ustanove sa okolnim parkom i to treba naglasiti, dodaje sagovornik Blica.
One nisu klasična turistička destinacija, ali i te kako uspešno ostvaruju ulogu koja im je od društva data – da preveniraju bolesti ili da od njih leče.
espreso/Blic/Anica Jelovac